#Lukáš Kovanda, Ph. D.

Mrazy by vinařům neměly být důvodem žádat konec debat o dani z vína, ztratí tím důvěryhodnost

26. dubna 2024

Cynik by mohl poznamenat, že nebývalý mraz, který v dramatické míře ničí úrodu ovocnářům a vinařům, seslalo těm druhým samo nebe. Zrovna včera mladí vinaři v Mikulově protestovali proti zavedení spotřební daně z tichého vína. A dnes se mediálním prostorem naplno rozjela vlna nářku nad katastrofální škodou, kterou vinařům – či, obecněji, ovocnářům – noční mrazy způsobují.

Vinaři škodu vyčíslují na více než dvě miliardy korun, což by bezpochyby byl mimořádný údaj. Jedním dechem se ale hned dožadují, aby vláda utnula diskuse právě o zavedení spotřební daně z tichého vína. Ty přitom vrcholí. Ministr financí Zbyněk Stanjura dokončuje příslušný návrh, který předloží vládní pětikoalici. Lidovci, kteří v minulosti byli proti, už daň tak svéhlavě netorpédují.  A zrovna, když je tedy zdanění vína na spadnutí, udeří nebývalé mrazy. A vzduchem raz dva létají miliardy. Miliardy škod. Skutečně, samo nebe.

Situace, v níž se ovocnáři nacházejí, je jistě zlá. Nepřízeň počasí však představuje podnikatelské riziko. Podnikatelé z jiných oborů, než je vinařství, ovocnářství či sadařství, zase čelí rizikům jiným. Není v moci státu – resp. v síle peněženky daňového poplatníka –, aby podnikatelům všech oborů „cáloval“, kdykoli se jejich riziko výrazněji zhmotní. Navíc, privatizace zisků při socializaci ztrát není dobrým základem pro budování opravdu prosperující ekonomiky.

Už vůbec nemají být mrazy, jakkoli nebývalé, důvodem k tomu, aby vláda stáhla návrh zdanění vína. Pokud má daňový systém Česka mít dostatečnou důvěru občanů, což je další veledůležitý prvek budování prosperující ekonomiky, nesmí zahrnovat tak křiklavé výjimky, jakou je neexistence spotřební daně z tichého vína při současném danění ostatních druhů alkoholických nápojů.

A pokud mají mít důvěru veřejnosti samotní vinaři, nesmí mrazy zneužívat k boji za zrušení chystaného zdanění. Mrazy zase rychle pominou, špatná sezóna též. Důvěra veřejnosti v daňový systém nebo vinařský byznys se ale buduje mnohem déle, roky. A tato důvěra je též podstatná pro prosperitu.

Dobří vinaři si jistě poradí jak s mrazy, tak s daní. Stejně jako si podnikatelé v jiných oborech musí poradit jak s daněmi, tak s nepřízní okolností, jež jejich byznys zásadně ovlivňují.

Lukáš Kovanda

Lukáš Kovanda, Ph.D., je český ekonom a autor ekonomické literatury. Působí jako hlavní ekonom Trinity Bank. Analyzuje a komentuje makroekonomická témata, investice i nové fenomény typu sdílené ekonomiky, kryptoměn či fintechu. Přednáší na Národohospodářské fakultě Vysoké školy ekonomické v Praze.
Je členem vědeckého grémia České bankovní asociace.

Více o mně

Odebírejte ekonomické komentáře