Ceny pohonných hmot v ČR jsou poblíž svého dna, benzín podraží již tento týden
Od včerejška je zrušeno snížení spotřební daně z benzínu. Ta se tak zvedá o 1,50 Kč/l. Když 1. 1. 2010... více
Cena benzínu v ČR, aktuálně, 39,09 Kč/l, poprvé od loňského října překonává úroveň 39 korun za litr, benzín je tak nejdražší za poslední zhruba půlrok. Zdražuje také nafta, na průměrných 38,60 Kč/l. Zdražování pohonných hmot přitom nekončí. Nelze vyloučit růst jejich průměrných cen nad psychologickou úroveň 40 Kč/l ještě během dubna. Na vině je jak zdražující ropa, tak nadále poměrně slabá koruna, resp. silný dolar.
Cena ropy Brent včera vystoupala na nejvyšší úroveň od loňského října. Podle dat agentury Bloomberg se barel Brentu prodával až za cenu 89,99 dolaru.
Bezprostředním důvodem růstu ceny ropy je výsledek včerejšího online jednání členů kartelu OPEC a jeho spojenců v čele s Ruskem. Klíčoví tradiční těžaři ropy se usnesli, že v omezování její produkce budou pokračovat do konce letošního června. To znamená, že až minimálně do té doby bude svět „ochuzen“ o dva miliony barelů ropy denně, které by jinak na trh proudily. Toto škrtnutí těžby udržuje situaci na globálním trhu s ropou napjatou a tlačí její cenu výše vzhůru. V kontextu geopolitického napětí, jak na Ukrajině, tak na Blízkém východě a Rudém moři, a poměrně odolné poptávky po ropě nemůže být výsledkem nic jiného než právě růst její ceny. Od začátku letoška přitom ropa zdražila už o zhruba čtrnáct procent. V přepočtu do korun pak letos zdražuje dokonce o bezmála 22 procent, což znamená, že na růstu cen pohonných hmot v ČR se poměrně výrazně podílí také právě oslabování koruny vůči dolaru.
Největší americká banka JPMorgan přitom naznačuje, že růst cen ropy nekončí. Brent podle ní může ještě letos do konce léta dosáhnout psychologické úrovně 100 dolarů za barel (viz obrázek níže). To by znamenalo, že ceny pohonných hmot v Česku by se výrazněji přehouply přes hodnotu 40 Kč/l. JPMorgan svoji prognózu podmiňuje tím, že Rusko bude nadále pokračovat ve svém omezování těžby a tento škrt v produkci tak významného exportéra nebude kompenzován jinak a jinde.
Pařížská Mezinárodní agentura pro energii předpokládá, že škrty v těžbě kartelu OPEC a Ruska povedou v letošním druhém čtvrtletí k mírnému deficitu globálního trhu s ropou. Ten by pochopitelně také tlačil cenu ropy výše.
Je ovšem otázkou, do jaké míry budou své škrty v těžbě tradiční těžaři dodržovat. Na zmíněném včerejším jednání kartelu OPEC a jeho spojenců zněly apely na dodržování limitů těžby ze strany zejména Kazachstánu a Iráku, kteréžto země těžily v uplynulé době nad rámec dojednaného omezení. Stejně tak je otázkou, zda své škrty v těžbě dodrží také samotné Rusko.
Od včerejška je zrušeno snížení spotřební daně z benzínu. Ta se tak zvedá o 1,50 Kč/l. Když 1. 1. 2010... více
Zlevňování pohonných hmot, jež přechodně nestalo v polovině března, vzalo zasvé. Zdražování přitom nekončí. Benzín v uplynulých sedmi dnech zdražil o 24... více
Pohonné hmoty v uplynulém týdnu zpomalily tempo svého zlevňování. Průměrná cena benzínu v ČR klesla o 28 haléřů na litr, takže se... více
Lukáš Kovanda, Ph.D., je český ekonom a autor ekonomické literatury. Působí jako hlavní ekonom Trinity Bank. Analyzuje a komentuje makroekonomická témata, investice i nové fenomény typu sdílené ekonomiky, kryptoměn či fintechu. Přednáší na Národohospodářské fakultě Vysoké školy ekonomické v Praze.
Je členem vědeckého grémia České bankovní asociace.