#Lukáš Kovanda, Ph. D.

MMF: Ze zemí Visegrádu poškodí koronavirus nejvíce Česko

14. dubna 2020

Mezinárodní měnový fond prognózuje, že česká ekonomika vykáže letos kvůli koronaviru hlubší propad než ekonomiky zbývajících zemí Visegrádské skupiny. Zatímco Česko má přijít o 6,5 procenta svého loňského výkonu, Maďarsko ani ne o polovinu, jenom o 3,1 procenta. Polská ekonomika ztratí podle MMF 4,6 procenta a slovenská 6,2 procenta.

Nutno však říci, že minimálně vůči Česku je prognóza MMF stále ještě příliš optimistická. Realističtější je nyní předpoklad poklesu ekonomiky v pásmu od osmi do dvanácti procent.

Tak jako tak ale prognóza MMF dokládá, že Česko bude v rámci zemí střední a východní Evropy jednou z nejpostiženějších zemí. Vždyť z takzvaných nových zemí EU, které do Unie vstoupily v roce 2004 nebo později, se má letos dle MMF hlouběji něž Česko propadnout už jen Chorvatsko, Slovinsko, Estonsko, Lotyšsko a Litva.

Českou ekonomiku v porovnání s dalšími zeměmi Visegrádské skupiny, ale třeba i v porovnání s Bulharskem nebo Rumunskem, zrazuje její citelnější závislost na automobilovém průmyslu a na Německu jako takovém, často na subdodavatelské bázi. Německo by se podle MMF mělo letos propadnout dokonce o sedm procent a tímto svým pádem výrazně „stáhne“ dolů také právě Českou republiku.

Lukáš Kovanda

Lukáš Kovanda, Ph.D., je český ekonom a autor ekonomické literatury. Působí jako hlavní ekonom Trinity Bank. Analyzuje a komentuje makroekonomická témata, investice i nové fenomény typu sdílené ekonomiky, kryptoměn či fintechu. Přednáší na Národohospodářské fakultě Vysoké školy ekonomické v Praze.
Je členem vědeckého grémia České bankovní asociace.

Více o mně

Odebírejte ekonomické komentáře