#Lukáš Kovanda, Ph. D.

Lukáš Kovanda pro Peníze.cz: Kdo letos v eurozóně půjde z kola ven?

27. ledna 2012

Penize.cz: Situaci v eurozóně se stále nepodařilo příliš uklidnit. Půjde ještě letos nějaký stát z kola ven? Přečtěte si, co si o tom myslí ekonomové Tomáš Prouza a Petr Mach, podnikatel Tomio Okamura, právník Tomáš Sokol a další oslovené osobnosti.

Lukáš Kovanda, ekonom a publicista

Pravděpodobnost rozpadu eurozóny je stále značná, chápeme-li rozpadem nucený odchod byť jen jediného jejího členského státu. Na druhou stranu si připomeňme, že tu byly již v průběhu loňského roku zaručené předpovědi, že Řecko opustí eurozónu do konce roku 2011, pak zas že nejpozději do poloviny ledna 2012 – a stále kde nic, tu nic. Dojde-li ovšem k tomu, že eurozónu některý stát opustí, jsou velmi pravděpodobné další dvě věci…

Za prvé, činovníci Evropské unie udělají vše možné i nemožné, aby Řecko, případně jiný stát, jenž dá euru sbohem, zůstal v Evropské unii jako takové. Jejich zatvrzelost v záchraně Evropské unie bude násobně silnější než nynější přepjatá tvrdohlavost, s níž zachraňují projekt eurozóny.

Za druhé, opustí-li některá ze zemí eurozónu, přijde to jako pověstný „blesk z čistého nebe“ tehdy, až to bude čekat málokdo, a téměř jistě se to „upeče“ přes víkend – podobně jako v případě kolapsu investiční banky Lehman Brothers v září 2008. Takže jestliže se bude třeba zdát, že se situace v eurozóně jaksi uklidňuje, pozor, může jít jen o zastírací manévr, záměrně, uměle a se vším úsilím vyvolané „ticho před bouří“, jehož nastolením euročinovníci trhy zklidní, aby následující rozpad stávající podoby eurozóny proběhl nečekaně a bez „zbytečných“ debat.

Všechny odpovědi najdete zde.

Lukáš Kovanda

Lukáš Kovanda, Ph.D., je český ekonom a autor ekonomické literatury. Působí jako hlavní ekonom Trinity Bank. Analyzuje a komentuje makroekonomická témata, investice i nové fenomény typu sdílené ekonomiky, kryptoměn či fintechu. Přednáší na Národohospodářské fakultě Vysoké školy ekonomické v Praze.
Je členem vědeckého grémia České bankovní asociace.

Více o mně

Odebírejte ekonomické komentáře