#Lukáš Kovanda, Ph. D.

Letošní sezóna bouřek, srážek a bohužel i povodní přeje houbařům

17. července 2021
Z českých lesů by si mohli odnést houby za čtyři miliardy korun.

Houby letos rostou výrazně více než loni, říkají mykologové. Hlavně prý kvůli častějším srážkám. Jak známo, růstu hub svědčí kombinace nadprůměrně deštivého počasí a teplého počasí. Houbaři si tak letos z lesů v Česku v košících odnesou dohromady miliardy korun.

Rekordní sezónou z hlediska tuzemských houbařů byla ta roku 2013, kdy nasbírali 33 tisíc tun hub. Není zcela náhodné, že rok 2013 byl zároveň v posledním desetiletí rekordní – přesněji, rekordně katastrofální – také z hlediska pojišťoven. Alespoň tedy jejich plnění v souvislosti s živelními pohromami.

V roce 2013 živelní pojistné škody dosáhly 7,8 miliardy korun. Před osmi lety totiž ČR zasáhly nejprve rozsáhlé povodně a poté i letní bouře. Povodně z poloviny toho roku byly tehdy třetí nezávažnější živelní pojistnou událostí v novodobé historii Česka.

Zůstane tomu tak podle všeho i po letošku, neboť červnové jihomoravské tornádo se ve smutném žebříčku živelného plnění pojišťoven umisťuje čtvrté, po povodních let 1997, 2002 a právě 2013. Katastrofální povodně však letos postihly sousední Německo, což je jedním z dokladů toho, že letošní léto je v celém regiony střední Evropy srážkově vydatné. Ostatně, vydatně bouří také v Česku, byť naštěstí ne s tak katastrofálním dopadem jako v Německu.

Co je však katastrofou pro pojišťovny, dělává radost právě houbařům. V roce 2013 si totiž z lesů odnesli nejen zmíněné rekordní množství hub, ale také s nimi spojenou finanční sumu. Kdyby si totiž ten samý objem hub měli koupit na trhu či v obchodě, stálo by je to 5,4 miliardy korun.

Naopak, roky, které jsou příznivé z hlediska živelního plnění pojišťoven, bývají pohromou po houbaře. Příkladem takového roku je rok 2018. Byl nevídaně suchý a teplý, takřka nepršelo, takže pojišťovny na pojistném plnění v důsledku živelních pohrom vydaly klientům pouze 3,6 miliardy korun, tedy ani ne polovinu zmíněné sumy z roku 2013. Zato Češi si v roce 2018 odnesli z lesů houby pouze za 2,9 miliardy korun. Suché a teplé počasí a minimum nové vláhy pochopitelně houbám nepřálo, takže Češi nasbírali pouze 16,5 tisíce tun, tedy polovinu objemu nasbíraného v rekordním roce 2013.

Letošní vydatné srážky způsobí, že Češi by si z lesů mohli v probíhající sezóně odnést houby za zhruba 3,5 až  čtyři miliardy korun.

Lukáš Kovanda

Lukáš Kovanda, Ph.D., je český ekonom a autor ekonomické literatury. Působí jako hlavní ekonom Trinity Bank. Analyzuje a komentuje makroekonomická témata, investice i nové fenomény typu sdílené ekonomiky, kryptoměn či fintechu. Přednáší na Národohospodářské fakultě Vysoké školy ekonomické v Praze.
Je členem vědeckého grémia České bankovní asociace.

Více o mně

Odebírejte ekonomické komentáře