#Lukáš Kovanda, Ph. D.

Kybernetické tunelování

20. července 2009

Byli to Češi, kteří mezinárodní slovník obohatili o výraz tunelování. Jistý Australan jménem Richard teď světu ukázal, jak vypadá „kybertunelování“. Richard totiž tuneloval ve virtuálním světě, ve vesmírné síťové hře Eve Online. Jeho reálné příjmení sice není známo, zato se bezpečně ví, že je mu 27 let a pod nickem Ricdic se stal výkonným šéfem banky EBank z řečené hry. Z virtuálních sejfů banky, obsahujících na 2,6 bilionu kreditů (virtuální platební jednotka), zcizil v červnu 200 miliard kreditů, které směnil za hotovost. Reálnou hotovost. S těmito penězi (v přepočtu zhruba 95 tisíc korun) splatil v reálném světě své účty za zdravotní péči a složil zálohu na zamýšlenou koupi nemovitosti.
S rozmachem virtuálních světů a zdaleka nejde jen o hru Eve Online rostou i (reálné) peněžní sumy, jež jsou s nimi spjaty. Z loňské studie Richarda Heekse z Manchesterské univerzity plyne, že vydělávání a směna virtuální měny za reálnou (v hantýrce „gold farming“) zaměstnává po světě stovky tisíc lidí, přičemž ročně generuje dvě stě milionů až miliardu (reálných) dolarů. Probíhá to tak, že hráči – „gold farmers“ vydělávají v dané hře virtuální peníze, které pak, neukradne-li je nějaký Ricdic, skrze web nebo platební systém PayPal prodají za reálné sumy jiným hráčům.
Nelze se divit, že Ricdicova akce způsobila virtuální run na EBank; ironické pakje, že Eve Online provozuje islandská společnost CCP, přičemž právě Island má za sebou neblahé zkušenosti s loňskými reálnými runy na banky.
Heeks uvádí, že celý virtuální byznys roste kvapně, přibližně tempem osmdesát procent za rok. Na rozmach už reagují vlády. Čínská ministerstva kultury a financí vydala koncem června společný doku ment, jenž ustavuje zákonný zákaz směny virtuální měny za jakékoli zboží či služby v reálném světě. Materiál obsahuje celosvětově první právně závaznou definici virtuální měny. Nejde ale o první zátah proti „gold farmers“: v listopadu 2006 přišla s podobným zákazem jihokorejská vláda. Někteří ekonomové – například ti z takzvané rakouské školy by k těmto zákazům zřejmě štiplavě podotkli, že po letech snažení, kdy se vládám a centrálním bankám celého světa podařilo plně monopolizovat (reálnou) peněžní emisi, se teď přece nenechají ohrožovat z kyberprostoru.

Vyšlo v Týdnu.

Lukáš Kovanda

Lukáš Kovanda, Ph.D., je český ekonom a autor ekonomické literatury. Působí jako hlavní ekonom Trinity Bank. Analyzuje a komentuje makroekonomická témata, investice i nové fenomény typu sdílené ekonomiky, kryptoměn či fintechu. Přednáší na Národohospodářské fakultě Vysoké školy ekonomické v Praze.
Je členem vědeckého grémia České bankovní asociace.

Více o mně

Odebírejte ekonomické komentáře