Čechy čekají suverénně nejdražší Velikonoce v historii
Velikonoce 2023 jsou suverénně nejdražší v historii. Důvodem je všeobecná inflace, jež se kromě energií či bydlení silně projevuje také v případě další... více
Je možné, že ani Česku se nevyhne zpoplatnění či přísná regulace sběru hub, jako řadě jiných zemí EU
První polovina letošního srpna přála růstu hub v českých lesích. Na většině území Česka byla tou dobou pravděpodobnost růstu hub vysoká. Dnes je situace horší. Vysoká pravděpodobnost růstu hub je z celé ČR pouze v části Šumavy, na Prachaticku, jak plyne z příslušné mapy Českého hydrometeorologického ústavu (viz níže a zde: https://info.chmi.cz/bio/mapy.php?type=houby).
Každopádně za nasbíraný kilogram hub mohou Češi počítat i letos s výrazně vyšší cenou než ještě před třemi lety. I letos cena kilogramu hub překročí hodnotu 200 korun, stejně jako loni či předloni.
Loni lidé v Česku nasbírali 17 340 tisíc tun hub za celkovou částku přibližně 3,67 miliardy korun, plyne z dat české zemědělské univerzity (viz zde: https://www.fintag.cz/2024/08/16/loni-lide-z-lesu-odnesli-houby-a-jine-plody-za-6-mld-korun/). Kilogram nasbíraných hub tak vyšel průměrně na necelých 212 korun. To je dosud nejvíce v historii.
Vůbec poprvé vyšel kilogram hub na více než 200 korun o rok dříve. Roku 2022 lidé v Česku nasbírali takřka 25 tisíc tun hub za celkovou částku přibližně 5,24 miliardy korun, takže kilogram stál necelých 210 korun.
Mezi roky 2021 a 2022 kilogram hub podražil o vysokých bezmála 43 procent. V letech 2017 až 2021, před nástupem mimořádné inflace v ČR, přitom kilogram sebraných hub v průměru zlevňoval, a to o zhruba dvě procenta ročně, plyne z uvedených dat České zemědělské univerzity. Ještě v roce 2021 vyšel kilogram hub sebraných v Česku průměrně na necelých 147 korun. Za dva roky, od roku 2021 do loňska, tedy podražil o přibližně 65 korun.
V řadě západních zemí EU je sběr hub zakázán, přísně regulován a pokutován, nebo zpoplatněn. Je pravděpodobné, že jeden z takových přístupů nakonec zvolí také Česko. Experti upozorňují, že vlastník má s lesem nemalé náklady, přičemž hlavním zdrojem, jak může vydělat, je v současnosti prodej dříví. Mohly by tak podle nich být také právě houby. Popsaný růst jejich tržní ceny v posledních letech tomu nahrává.
Ostatně v Nizozemsku je sběr hub zakázán a představuje tam pytláctví. V Itálii, v Jižním Tyrolsku, je zase nutné si kupříkladu na poště koupit „houbařský lístek“, tedy povolení ke sběru hub, jež stojí osm eur pro každý jeden den a každou jednu obec, na jejímž katastru houbař sbírá.
Velikonoce 2023 jsou suverénně nejdražší v historii. Důvodem je všeobecná inflace, jež se kromě energií či bydlení silně projevuje také v případě další... více
Dnešní pohřeb královny Alžběty II. bude nejnákladnější jednodenní zvláštní událostí v britských dějinách. Měl by vyjít na 10 milionů liber, tedy... více
Cena palivového dříví z jehličnanů je nyní nejvyšší za posledních minimálně jedenáct let, vyplývá z dat ČSÚ. Během první tří čtvrtletí... více
Lukáš Kovanda, Ph.D., je český ekonom a autor ekonomické literatury. Působí jako hlavní ekonom Trinity Bank. Analyzuje a komentuje makroekonomická témata, investice i nové fenomény typu sdílené ekonomiky, kryptoměn či fintechu. Přednáší na Národohospodářské fakultě Vysoké školy ekonomické v Praze.
Je členem vědeckého grémia České bankovní asociace.