#Lukáš Kovanda, Ph. D.

Koruna dnes večer zpevňuje na nejsilnější úroveň vůči euru od září 2011, pod 24,20

2. února 2022

Česká měna dnes večer středoevropského času poprvé od 2. září 2011 prolomila psychologickou hranici 24,20 koruny za euro. Vyplývá to z dat Bloombergu. Podle nich zpevnila až na 24,195 koruny za euro (viz graf níže).

Bezprostředním důvodem zpevnění kursu na nejsilnější úroveň za takřka 10,5 roku je zítřejší měnověpolitické zasedání bankovní rady České národní banky a související sázky mezinárodních měnových obchodníků. Někteří z nich totiž sází na to, že Česká národní banka opět překvapí a zvedne svoji základní sazbu o celý jeden procentní bod. To by korunu v očích mezinárodních investorů dále a nečekaně zatraktivnilo. Většinově totiž nyní trh míní, že ČNB zítra přistoupí ke zvýšení své základní úrokové sazby o 0,75 procentního bodu, přičemž nevylučuje ani růst jen o 0,5 procentního bodu.

Ke zvýšení o celý jeden procentní bod, na 4,75 procenta, by ČNB mohla přistoupit v důsledku dnes zveřejněných údajů k lednové inflaci v eurozóně. Ta vykázala nečekaně vysokou, historicky rekordní úroveň 5,1 procenta, zatímco trh ve střední hodnotě odhadů čekal tempo pouze 4,4 procenta.

Historicky rekordní inflace v eurozóně znamená, že Česko si může dovážet ještě o něco vyšší inflaci, neboť eurozóna představuje jeho hlavního obchodního partnera. Proto někteří měnoví obchodníci sázejí na nečekaně výrazné zvýšení základní úrokové sazby ČNB, které dnes večer zpevňuje korunu na zmíněné více než desetileté maximum.

Lukáš Kovanda

Lukáš Kovanda, Ph.D., je český ekonom a autor ekonomické literatury. Působí jako hlavní ekonom Trinity Bank. Analyzuje a komentuje makroekonomická témata, investice i nové fenomény typu sdílené ekonomiky, kryptoměn či fintechu. Přednáší na Národohospodářské fakultě Vysoké školy ekonomické v Praze.
Je členem vědeckého grémia České bankovní asociace.

Více o mně

Odebírejte ekonomické komentáře