#Lukáš Kovanda, Ph. D.

Kondice českého průmyslu se zhoršuje

2. ledna 2024
Zhoršuje se nepřetržitě už přes půldruhého roku. ČNB i kvůli tomu letos razantně sníží své úrokové sazby.

 

Provozní podmínky v tuzemském zpracovatelském se v prosinci 2023 zhoršily výrazněji, než analytici očekávali. Příslušný ukazatel, sestavovaný na základě pravidelných šetření mezi manažery nákupu v průmyslu, vykazuje za prosinec hodnotu jen 41,8 bodu.

Analytici přitom v konsensu očekávali, že to bude 43,5 bodu. Jakákoli hodnota pod úrovní 50 bodů znamená meziměsíční zhoršování podmínek v průmyslu. V listopadu 2023 se tyto podmínky zhoršovaly také, ale méně výrazně než v prosinci, neboť listopadová hodnota ukazatele činí 43,2 bodu.

Poměrně výrazné prosincové zhoršení podmínek v průmyslu pramení z citelného poklesu objemu jak vlastní produkce, tak nových objednávek. Na tuto slabší poptávku průmyslové podniky v prosinci zareagovaly dalším, a ještě výraznějším omezením své nákupní aktivity. Současně došlo k poklesu stavu zaměstnanců a stavu zásob, aby tak podniky snížily své náklady. Své nákupy podniky omezily i přesto, že ceny vstupů a souvisejících nákladů nadále klesaly, byť nejpomalejším tempem od loňského března. I v oblasti průmyslových vstupů se tedy nadále viditelně projevuje zpomalující inflace.

Podmínky v tuzemském průmyslu se zhoršují nepřetržitě už přes půldruhého roku, neboť naposledy vykázal daný ukazatel hodnotu převyšující 50 bodů v květnu 2022. Český průmysl na sklonku roku 2023 čelil poklesu jak domácí, tak zahraniční poptávky. Znatelný pokles objemu nových objednávek souvisí s nejistotou ohledně ekonomického vývoje v roce 2024, zejména pak ohledně vývoje v sousedním Německu, které představuje klíčový vývozní trh. Na pokles poptávky český průmysl reagoval nejprudším snížením produkce od loňského července a také jedním z nejvýraznějších snížení početního stavu zaměstnanců za poslední tři a půl roku.

Ponurá nálada v tuzemském zpracovatelském průmyslu bude České národní bance letos jedním z důvodů poměrně výrazného snižování základních úrokových sazeb, které by mělo aktivitu nejen v průmyslu zvýšit prostřednictvím zlevnění úvěrů na provoz i investice. Základní úroková sazba ČNB letos klesne nejpravděpodobněji na 3,75 procenta, a to z nynější úrovně 6,75 procenta.

Lukáš Kovanda

Lukáš Kovanda, Ph.D., je český ekonom a autor ekonomické literatury. Působí jako hlavní ekonom Trinity Bank. Analyzuje a komentuje makroekonomická témata, investice i nové fenomény typu sdílené ekonomiky, kryptoměn či fintechu. Přednáší na Národohospodářské fakultě Vysoké školy ekonomické v Praze.
Je členem vědeckého grémia České bankovní asociace.

Více o mně

Odebírejte ekonomické komentáře