#Lukáš Kovanda, Ph. D.

Hlavním poraženým voleb je euro

21. října 2017

V českých volbách především prohrála jednotná měna euro. Strany, které se pro jeho přijetí zřetelněji vyslovovaly, zejména TOP 09 a ke konci kampaně také ČSSD, zaznamenaly znatelný propad.

Pokud se tedy nezmění postoj hnutí ANO, jehož předseda Babiš euro označil za “krachující podnik”, nelze očekávat přijetí eura před rokem 2025. V příštích dvou letech pak výsledek voleb ekonomický vývoj v zemi neovlivní, neboť hospodářskopolitická opatření se zpravidla v praxi neprojeví “přes noc”. Lze ovšem očekávat tlak na zefektivnění čerpání prostředků z fondů EU z běžícího programového období. Jejich efektivnější čerpání totiž pomůže tlumit nepříznivý dopad ekonomického útlumu, který ČR v příštích čtyřech letech pravděpodobně čeká.

Krátkodobý dopad na korunu a české dluhopisy by měl být zanedbatelný, jelikož vítěz voleb nezpochybňuje členství ČR v mezinárodních organizacích typu EU či NATO. Investory tedy resumé voleb neznejistí, naopak by mohli vítat poměrně zřetelné vítězství hnutí ANO, které snižuje pravděpodobnost sáhodlouhého a znejisťujícího povolebního vyjednávání. Koruna by měla dále posilovat na úrověň 25,50 koruny za euro ke konci roku. Výnosy dluhopisů ovšem také dále porostou.

Vyšlo na E15. 

Lukáš Kovanda

Lukáš Kovanda, Ph.D., je český ekonom a autor ekonomické literatury. Působí jako hlavní ekonom Trinity Bank. Analyzuje a komentuje makroekonomická témata, investice i nové fenomény typu sdílené ekonomiky, kryptoměn či fintechu. Přednáší na Národohospodářské fakultě Vysoké školy ekonomické v Praze.
Je členem vědeckého grémia České bankovní asociace.

Více o mně

Odebírejte ekonomické komentáře