#Lukáš Kovanda, Ph. D.

Kdyby v ČNB poslechli tuto ekonomku, ušetřili by přes 1000 miliard korun. Rozhovor s EVOU ZAMRAZILOVOU

29. června 2017

V listopadu 2013 byla u toho. Eva Zamrazilová, hlavní ekonomka České bankovní asociace, se tehdy z pozice radní České národní banky účastnila „památného“ zasedání, v jehož rámci centrální banka rozhodla o zahájení intervenčního režimu. Jak Zamrazilová hlasovala, to je zatím tajné. Tato informace se zpřístupní teprve v roce 2020. Dobře informované kuloárové zdroje ale mají jasno: Zamrazilová pro intervence ruku nezvedla. Ostatně, svědčí pro to i postoj, který konzistentně zastává a veřejně hlásá minimálně od února 2014, kdy v České národní bance skončila. Jak plyne i z rozhovoru, který s ní pro Ecofin vedl hlavní ekonom společnosti Cyrrus Lukáš Kovanda, je rezolutní kritičkou zásahu, který podle ní z celkové perspektivy přinesl české ekonomice více škody než užitku.

Už v prosinci 2014 Zamrazilová volala po ukončení intervence. Není pro ně důvod, říkala. Centrální banka ji však neposlechla. Během let 2015 a 2016 se k volání po ukončení umělého oslabování koruny přidávali další zkušení ekonomové. I nadále však ČNB trvala na svém. Měla po ruce pádný argument: inflace je stále výrazně pod úrovní našeho inflačního cíle (ve výši dvou procent). ČNB navíc ještě loni po prázdninách byla skálopevně přesvědčená, že svého cíle inflace jen tak nedosáhne. Napevno tedy trhům slíbila, že intervenci neukončí dříve než 1. dubna 2017. Ouha. Ukvapila se. V potoce neuplynulo zase tolik vody a inflace centrální bankéře se sklonkem roku zaskočila. Začala růst rychleji, než předpokládali. Náhle bylo jasné, že cíle dosáhne hned zkraje roku 2017. Jenže ČNB nemohla porušit svůj slib. Jak se dnes ukazuje, bylo to nejdražší „sliby-chyby“ českých dějin. Od ledna do 6. dubna, kdy intervence ukončila, vytvořila ČNB hodně přes 1000 miliard nových korun. To proto, aby svůj slib ubránila před útoky spekulantů. Každou hodinu tak v daném období „tiskla“ nových 700 milionů korun.

Pokud by ČNB poslechla ekonomy, jako je Eva Zamrazilová, a intervenci ukončila včas, třeba ještě i během loňských Vánoc, je jí to, byť lehce žertem, radil exprezident Václav Klaus, k ničemu tak trestuhodnému dojít nemuselo. Bohužel, neposlechla.

Video je k dispozici zde.

Lukáš Kovanda

Lukáš Kovanda, Ph.D., je český ekonom a autor ekonomické literatury. Působí jako hlavní ekonom Trinity Bank. Analyzuje a komentuje makroekonomická témata, investice i nové fenomény typu sdílené ekonomiky, kryptoměn či fintechu. Přednáší na Národohospodářské fakultě Vysoké školy ekonomické v Praze.
Je členem vědeckého grémia České bankovní asociace.

Více o mně

Odebírejte ekonomické komentáře