#Lukáš Kovanda, Ph. D.

Kdy zbankrotuje Tesla?

24. května 2018

Proti akciím žádné jiné firmy nyní nespekuluje tolik investorů. Otřepe se Muskova Tesla, jako to v podobné situaci dokázala před lety, nebo ji čeká pád? V rozhovoru s ekonomem Lukášem Kovandou z Cyrrusu odpovídají Otto Fabri, bývalý inženýr Tesly, a investor Jan Pravda z Pravda Capital.

Co prozradil Otto Fabri o Tesle?

  1. Zažil podobné shortovací akce v minulosti Tesly. Spousta lidí na tom vydělala.
  2. Chystá se druhá gigafactory Tesly v Číně. Česko podle něj není pro Teslu atraktivní zemí pro gigafactory č.3. Důvodem je dojem nestability souvisejícím s debatami o výstupu Česka z EU.
  3. Lithia v baterii Tesly moc není. Důležitějším kovem pro výrobu Tesly je měď.
  4. Nejdřív se lidé Tesle vysmívali. Nevěřili, že Tesla bude někdy jezdit, že si ji budou lidé kupovat. Pak začali brát Teslu vážně jako start up. Teď se podle Otty Fabri láme chleba. Model 3 má posunout Teslu dál.
  5. Cena akcií by mohla v průběhu 10 let ztrojnásobit.

 

Co si myslí o Tesle a Elonovi Muskovi Jan Pravda?

  1. Shortování na Teslu je riskantní. Nezavrhuje ho. Tesla je jeden z nejlepších shortů na rozvinutých trzích. Tesla podle něj nezbankrotuje a do 10 let bude významnější firmou. Nevěří ale předpovědím a číslům prezentovaných analytiky.
  2. Prodal akcie Tesly za 60 USD, nakoupil za 30 USD. Dnes to považuje za chybu.
  3. Na Elonovi Muskovi se mu nelíbí, jak „zblbnul polovinu planety„. Elon Musk by podle něj neměla vytvářet nerealistický dojem, že Tesla zhodnotí do nebe.
  4. Krok nákupu akcií Tesly za 10 mil USD Elonem Muskem je pro něj spíš marketingovým krokem. Snaží se přesvědčit veřejnost.
  5. Řídil Teslu model S a X. 

Vyšlo na Euro Tv.

Lukáš Kovanda

Lukáš Kovanda, Ph.D., je český ekonom a autor ekonomické literatury. Působí jako hlavní ekonom Trinity Bank. Analyzuje a komentuje makroekonomická témata, investice i nové fenomény typu sdílené ekonomiky, kryptoměn či fintechu. Přednáší na Národohospodářské fakultě Vysoké školy ekonomické v Praze.
Je členem vědeckého grémia České bankovní asociace.

Více o mně

Odebírejte ekonomické komentáře