#Lukáš Kovanda, Ph. D.

Jako Bartošová…

11. prosince 2013

Radní ČNB míří do médií „asymetricky“. Proč?

Bankovní rada ČNB rozhodla minulý měsíc o intervenci za oslabení koruny pravděpodobně poměrem hlasování 4:3. Proslýchá se, že jazýčkem na vahách byl viceguvernér Hampl, jejž trio Singer, Tomšík a Lízal nakonec přesvědčilo. Jména těchto radních od té doby cirkulují mediálním prostorem s obdobnou frekvencí jako jméno Bartošová bulvárem. Tomšík má od intervence na svém kontě šest zásadních mediálních vystoupení, Singer a Hampl po pěti a Lízal dvě. Do očí bije nulový počet u zbylých radních, tedy Zamrazilové, Janáčka a Řežábka. Přitom minimálně první dva z nich patřili ještě těsně před intervencí k těm mediálně aktivnějším.
Nad těmito čísly lze spekulovat o mnohém. Mlčení tří radních pochopitelně může ukazovat na jejich nelehkou současnost. Coby členové rady, jež navenek vystupuje jednotně, nemohou intervenci kritizovat, jakkoli kritický postoj k ní třeba i zastávají. Je-li špetka pravdy i na Hamplově obrácení, pak jeho současný přesvědčený (a přesvědčivý – je to vynikající rétor) postoj zase může odrážet snahu svojí rozhodností definitivně přemluvit nejen veřejnost, ale i vlastní svědomí.
Lze spekulovat i nad mírou názorové shody s exprezidentem Klausem. Ten všechny stávající radní do funkce jmenoval a intervenci vyhraněně kritizuje. Nejdále z radních k němu dlouhodobě mají zřejmě Singer s Lízalem. Naopak nejblíže patrně Janáček a jeho prostřednictvím i Zamrazilová (působila v Janáčkově týmu už v Komerční bance); Janáčkova manželka byla dlouholetou Klausovou poradkyní. Z této perspektivy tedy hlasování zjevně dopadlo převážně nepřekvapivě, přičemž jistým vybočením je postoj Tomšíkův (s Klausem napsal knihu k ekonomické transformaci ČR) a Hamplův (Klausovo Centrum pro ekonomiku a politiku mu vydalo knížku).

Vyšlo v Lidových novinách.

Lukáš Kovanda

Lukáš Kovanda, Ph.D., je český ekonom a autor ekonomické literatury. Působí jako hlavní ekonom Trinity Bank. Analyzuje a komentuje makroekonomická témata, investice i nové fenomény typu sdílené ekonomiky, kryptoměn či fintechu. Přednáší na Národohospodářské fakultě Vysoké školy ekonomické v Praze.
Je členem vědeckého grémia České bankovní asociace.

Více o mně

Odebírejte ekonomické komentáře