#Lukáš Kovanda, Ph. D.

Inflace zaskočila ekonomy i Českou národní banku, takovýto růst cen nikdo nečekal. Bude hůř

10. srpna 2021
Červencová inflace ekonomy zaskočila svojí razancí. V meziročním vyjádření dosáhla 3,4 procenta, když ji táhlo zdražování služeb, včetně ubytování, nebo jídel v restauracích. Takový růst spotřebitelských cen nikdo nečekal. Česká národní banka pracuje ve své aktuální prognóze s odhadem červencové inflace na úrovni tří procent. Ekonomové zpravidla vyhlíželi inflaci pod třemi procenty.

Ceny rostou zejména kvůli zdražování automobilů a toho, co je napájí, tedy pohonných hmot. V případě růstu cen benzínu a nafty se stále projevuje efekt ponížené základny loňského roku, kdy se v důsledku pandemie historicky propadla cena ropy. Automobily zdražují jak ty nové, tak ojeté. Ke zdražování nových aut, které se pak přenáší i na ty ojeté, dochází v důsledku stále přísnějších, například emisních limitů, které musí splňovat. Náklady výroby zvedá ale i aktuální nelehká situace v oblasti mezinárodní přepravy a výpadky v dodávkách komponent, například čipů.

Výrazně zdražuje ale také třeba pivo nebo tabák. V případě piva se projevuje růst mezd pracovníků v pivovarnictví, ale také například zdražování obalových materiálů. Tabák zdražuje vlivem pokračujícího růstu spotřební daně.

Celkově letos inflace převýší úroveň tří procent, ocitne se tak za celý rok mimo toleranční pásmo České národní banky. Ke konci roku bude činit v meziročním vyjádření až čtyři procenta. ČNB bude muset přistoupit zřejmě ke dvojímu zvýšení své základní úrokové sazby ještě letos před koncem roku, aby se pokusila inflaci zchladit.

Lukáš Kovanda

Lukáš Kovanda, Ph.D., je český ekonom a autor ekonomické literatury. Působí jako hlavní ekonom Trinity Bank. Analyzuje a komentuje makroekonomická témata, investice i nové fenomény typu sdílené ekonomiky, kryptoměn či fintechu. Přednáší na Národohospodářské fakultě Vysoké školy ekonomické v Praze.
Je členem vědeckého grémia České bankovní asociace.

Více o mně

Odebírejte ekonomické komentáře