#Lukáš Kovanda, Ph. D.

Inflace v Česku se už příští rok propadne jen na 1 %

14. června 2023
Prognózuje druhá největší švýcarská banka. Pětikoalici by to mohlo vyhrát volby.

Ekonomický vývoj ve světě chystá Fialově vládě hezký dárek, který jí zřejmě zásadně pomůže vyhrát další sněmovní volby: inflace už v příštím roce dramaticky klesne.

Druhá největší švýcarská banka, Julius Bär, prognózuje už pro příští rok Česku inflaci jen 1,1 %. Zásadní bude dramatický propad cen energií a paliv a také statistický efekt navýšené základny meziročního srovnání.

Ve volebním roce 2025 se podle všech světových finančních institucí, které v uplynulých dnech zveřejnily svoji prognózu, bude inflace v ČR pohybovat poblíž cíle České národní banky ve výši 2 % (viz níže aktuální odhady inflace v ČR dle renomovaných tuzemských i zahraničních institucí, jak je shromáždil Bloomberg).

Nosným heslem dalších sněmovních voleb by tak mohlo být něco ve smyslu „Zkrotili jsme Babišovu drahotu.“ Volič se už nebude pídit po tom, co se stalo a kdo, resp. jaké ekonomické zákonitosti a mezinárodní vlivy ve skutečnosti inflaci srazily.

Lukáš Kovanda

Lukáš Kovanda, Ph.D., je český ekonom a autor ekonomické literatury. Působí jako hlavní ekonom Trinity Bank. Analyzuje a komentuje makroekonomická témata, investice i nové fenomény typu sdílené ekonomiky, kryptoměn či fintechu. Přednáší na Národohospodářské fakultě Vysoké školy ekonomické v Praze.
Je členem vědeckého grémia České bankovní asociace.

Více o mně

Odebírejte ekonomické komentáře