Pohonné hmoty budou zdražovat i v létě, očekává ekonom Lukáš Kovanda
Pohonné hmoty zdražují. Ekonom Lukáš Kovanda očekává, že růst cen nafty a benzínu bude pokračovat i v létě. „Důvodem zdražování je... více
Peruánský ekonom Hernando de Soto Polar se profesně zabývá zejména překážkami fungování kapitalismu v rozvojových zemích a jejich odstraňováním. Kvůli svým iniciativám v Institutu pro svobodu a demokracii se stal již třikrát terčem atentátů, o které se pokusily teroristické organizace typu Světlá stezka.
Poslechněte si, co Lukáš Kovanda říká o Hernandu de Sotovi
Bývalý americký prezident Bill Clinton o de Sotovi řekl, že jej považuje za největšího žijícího světového ekonoma. Za svoje díla, která se zabývají překážkami fungování kapitalismu v rozvojových zemích a jejich odstraňováním, byl de Soto navržen na Nobelovu cenu za ekonomii.
De Soto jako dítě odešel se svým otcem do exilu v Evropě. Tam žil a studoval až do svých 38 let. Na sklonku 70. let minulého století se vrátil do Peru, kde si všiml velkých ekonomických odlišností mezi svou rodnou zemí a Evropou. Právě kvůli tomu založil svůj think tank – Institut pro svobodu a demokracii, skrze nějž se snaží řešit problémy v rozvojovém světě.
O Hernandu de Sotovi a vlivu jeho myšlenek na dění v rozvojových zemích mluvil ve Studiu Zet Lukáš Kovanda, hlavní ekonom finanční skupiny Roklen a pedagog Vysoké školy ekonomické v Praze.
Pane Kovando, není příliš obvyklé, aby se terčem atentátu, byť nezdařeného, stávali ekonomové. Čím si Hernando de Soto získal nepřátele?
Je to skutečně neobvyklé. De Soto byl v letech 1988 – 1995 prostřednictvím think tanku Institut pro svobodu a demokracii velmi aktivní v uvádění nové liberální legislativy, iniciativ a reformních návrhů. Řadu těchto návrhů přejala peruánská vláda do praxe. Návrhy byly často v rozporu s tím, co bylo přáním maoistické teroristické organizace Světlá stezka. Té se příliš nezamlouvaly jednotlivé liberální kroky vlády, které se tehdy odehrávaly i díky lobbingu de Sotova instututu.
O jaké legislativní iniciativy šlo? Jaké zákony de Soto pomáhal navrhovat?
Klíčovým problémem v Peru bylo to, že zde nebyla jasně definována vlastnická práva. Například drobní zemědělci a plantážníci sice disponovali zemědělským pozemkem, ale nebyla k němu vydána žádná listina, která by dokládala, že jsou skutečnými vlastníky. Celá ekonomika tedy fungovala v takovém neformálním módu. Proto byli tito drobní zemědělci a podnikatelé v podstatě vydáni napospas organizacím typu Světlé stezky, které si z nich udělaly v řadě případů své otroky.
Pohonné hmoty zdražují. Ekonom Lukáš Kovanda očekává, že růst cen nafty a benzínu bude pokračovat i v létě. „Důvodem zdražování je... více
Bankovní rada České národní banky na středečním zasedání velmi pravděpodobně zvýší základní úrokovou sazbu. Pokud se tak stane, bude to... více
Lukáš Kovanda, Ph.D., je český ekonom a autor ekonomické literatury. Působí jako hlavní ekonom Trinity Bank. Analyzuje a komentuje makroekonomická témata, investice i nové fenomény typu sdílené ekonomiky, kryptoměn či fintechu. Přednáší na Národohospodářské fakultě Vysoké školy ekonomické v Praze.
Je členem vědeckého grémia České bankovní asociace.