#Lukáš Kovanda, Ph. D.

Gay prezident

14. května 2012

Pop-ekonomie

Barack Obama je tuplovaným premiantem. Titul prvního afroamerického prezidenta USA už mu nikdo nevezme, nyní mu přibylo další prvenství – časopis Newsweek jej označil i za „prvního gay prezidenta“. A na titulce mu nasadil duhovou svatozář, jež se v předvolebním klání bude jistě hodit. Gayové a lesby, jejichž sňatkům dal své „ano“ (pročež ty mediální ovace), totiž tvoří významnou socioekonomickou skupinu.
Obamův krok navíc zřejmě kvitují nejen homosexuálové. Dost možná si jím naklání i hojné počty mladých lidí – bez ohledu na sexuální orientaci.
V posledních desetiletích se totiž zásadně mění model rodiny.
V tradičním pojetí fungovala rodina tak trochu jako malá firma o dvou zaměstnancích, z nichž jeden vydělával peníze a druhý věnoval svůj čas péči o rodinný krb a potomstvo. Odtud plyne ono okřídlené „protiklady se přitahují“ – i charakterově odlišní lidé mohli tvořit pevný manželský svazek, pakliže se efektivně doplňovaly jejich ekonomické role ve firmičce­rodince.
Alespoň na Západě je však toto tradiční pojetí stále očividněji vytěsňováno takzvanými hedonickými svazky.
S technologickým rozvojem, k němuž došlo zejména po druhé světové válce, totiž už není třeba, aby se role dělily; žena už není celoživotně uvázána k dětem, valše a plotně, ale může daleko více času věnovat vydělávání peněz. Protiklady se tak přestávají přitahovat, mnohem zásadnější je totiž nalézt spřízněnou duši – sdílet zkušenosti a zážitky.
Zatímco před 100 lety byl sňatek homosexuálů nemyslitelný nejen společensky a nábožensky, ale zejména ekonomicky (firma, kde dva dělají totéž, také nebývá zrovna vzorem efektivnosti), v éře hedonických svazků už svůj značný – ekonomický – přínos má. A politici (zvláště před volbami) to pochopitelně vnímají. A tleskají i mnozí mladí – jimž už je koncept manželství coby firmy zcela cizí.

Vyšlo v Profitu.

Lukáš Kovanda

Lukáš Kovanda, Ph.D., je český ekonom a autor ekonomické literatury. Působí jako hlavní ekonom Trinity Bank. Analyzuje a komentuje makroekonomická témata, investice i nové fenomény typu sdílené ekonomiky, kryptoměn či fintechu. Přednáší na Národohospodářské fakultě Vysoké školy ekonomické v Praze.
Je členem vědeckého grémia České bankovní asociace.

Více o mně

Odebírejte ekonomické komentáře