#Lukáš Kovanda, Ph. D.

Francouzské dluhopisy jsou už stejně rizikové jako ty řecké, poprvé v historii

29. listopadu 2024

Barnierově vládě hrozí pád kvůli rozpočtu

Rizikovost francouzských desetiletých dluhopisů se dnes poprvé v historii srovnala s rizikovostí dluhopisů řeckých stejné doby do splatnosti. Řecké dluhopisy byly přitom ještě loni hodnoceny ratingovými agentury jako prašivé, tedy s poměrně vysokou mírou rizika.

Důvodem stoupající rizikovosti francouzských dluhopisů, kterou odráží rostoucí výnos z nich, dnes až na 3,03 procenta v případě těch desetiletých, je bezprostředně neutěšená vnitropolitická situace v zemi. Vláda premiéra Michela Barniera totiž, jak se obávají investoři, nemusí parlamentem protlačit rozpočet pro příští rok. Což by navíc mohlo znamenat její pád.

Rozpočet sice investory nějak zvlášť nenadchl, neboť příliš neřeší poměrně vysoké francouzské deficity a značné zadlužení, nicméně pořád představuje z možných variant ještě tu méně špatnou.

Barnier v úterý varoval, že pokud poslanci shodí rozpočet ze stolu, Francie zažije „finanční bouři“. Osud jeho vlády ovšem nyní závisí zejména na tom, zda frakce Marine Le Penové podpoří hlasování o vyslovení nedůvěry, jakmile kabinet představí finální verzi rozpočtu na příští rok.

Výnosy francouzských dluhopisů, a tedy i jejich rizikovost rostou od předčasných voleb začátkem letošního léta. V nich výrazně uspěla právě Le Penová, přičemž vedly k současnému stavu rozklíženého parlamentu, v němž nikdo nemá uspokojivou většinu.

Lukáš Kovanda

Lukáš Kovanda, Ph.D., je český ekonom a autor ekonomické literatury. Působí jako hlavní ekonom Trinity Bank. Analyzuje a komentuje makroekonomická témata, investice i nové fenomény typu sdílené ekonomiky, kryptoměn či fintechu. Přednáší na Národohospodářské fakultě Vysoké školy ekonomické v Praze.
Je členem vědeckého grémia České bankovní asociace.

Více o mně

Odebírejte ekonomické komentáře