#Lukáš Kovanda, Ph. D.

Evropská komise začala řešit přemnožené vlky. Ale až poté, co jeden z nich roztrhal poníka její šéfky Ursuly von der Leyenové

30. března 2024

EU dlouho jako oko v hlavě střežila a chránila přemnožené vlky i přes četné protesty farmářů, jimž zabíjeli krávy, ovce a další zemědělská zvířata po desetitisících kusů ročně. Ještě i loni jich vlci na území Unie usmrtili nejméně 65 tisíc.

Obrat ale nastal v září 2022, jak si všímá agentura Bloomberg (zde). Tehdy jeden z vlků roztrhal také poníka jménem Dolly z majetku Ursuly von der Leyenové, šéfky Evropské komise. Ta se pak ve věci začala osobně angažovat.

Takže loni v prosinci vydala Evropská komise stostránkovou zprávu (zde), na jejímž základě žádá (zde) to, co farmáři žádají už roky, tedy snížit ochranu vlčích smeček. Ke snížení ochrany vlků dochází i přesto, že ji předtím v přísné podobě Brusel vtělil do své legislativy k obnově biodiverzity, jež je součástí balíku opatření, která mají, podobně jako celý Green Deal, EU učinit klimaticky neutrální do roku 2050.

Zjevně se potvrzuje okřídlené: „Všechna zvířata jsou si rovna, ale některá jsou si rovnější.“

Lukáš Kovanda

Lukáš Kovanda, Ph.D., je český ekonom a autor ekonomické literatury. Působí jako hlavní ekonom Trinity Bank. Analyzuje a komentuje makroekonomická témata, investice i nové fenomény typu sdílené ekonomiky, kryptoměn či fintechu. Přednáší na Národohospodářské fakultě Vysoké školy ekonomické v Praze.
Je členem vědeckého grémia České bankovní asociace.

Více o mně

Odebírejte ekonomické komentáře