#Lukáš Kovanda, Ph. D.

Ekonomové: USA už zbankrotovaly

14. září 2012

Spojené státy se nacházejí ve stadiu bankrotu už dnes. Ve své letošní knize The Clash of Generations to uvádějí tamní prominentní ekonomové Laurence Kotlikoff a Scott Burns.

Argumentují, že skutečný veřejný dluh vedoucí světové ekonomiky je o neuvěřitelných 200 bilionů dolarů (tedy o 200 000 miliard dolarů) vyšší než ten oficiálně deklarovaný. 211 místo 11 bilionů! Tak propastný rozdíl vyšel oběma ekonomům poté, co započetli i nejrůznější „neoficiální“ druhy vládních výdajů, které americká administrativa nechává jaksi stranou, mimo vykazované účetnictví. Jde zejména o závazky vůči důchodcům. Právě současní američtí senioři, ač se to nezdá, jsou nesmírně mocnou a početnou zájmovou skupinou. Politici, hnáni snahou si ji naklonit, „učinili z obyčejné penze dlouhodobě a velmi štědře placené povolání,“ píší Kotlikoff s Burnsem. Na úkor dalších generací ovšem.

O 31 let dříve, v roce 1981, vyšla jiná ekonomická publikace: Secret Incomes of the Soviet State Budget. Autor Igor Birman v ní dokumentoval, jak čachry s účetním vykazováním umožňují sovětským soudruhům před veřejností zastírat hluboké rozpočtové schodky rudého hospodářství. Ty ve spojení s potlačovanou inflací již tehdy ukazovaly na evidentní neudržitelnost sovětského ekonomického systému. (Jen pro zajímavost, ve zhruba stejné době, kdy málo známý ekonom Birman sepisoval ony prorocké řádky, jeho mnohem proslulejší kolega, lauerát Nobelovy ceny za ekonomii Paul Samuelson (rozhovor), ve své velevlivné učebnici Ekonomie předpovídal, že Sovětský svaz hospodářsky dožene Spojené státy a předežene je nejpozději do roku 2012.)

Črtat paralely mezi někdejším Sovětským svazem a dnešními Spojenými státy je jistě opovážlivé. Jenže ony v jistém smyslu vskutku existují. Vždyť zatímco soukromý sektor se v USA od roku 1950 rozrostl pětinásobně, ten veřejný třináctinásobně. Rozsah vládního sektoru v USA pochopitelně stále nestačí na objemnost toho sovětského z roku 1981, avšak trend jistého přibližování je patrný – a varovný.

Kotlikoff a Burns také dodávají, že americké zadlužení je daleko závažnější než třeba to omílané řecké. A může být opravdu symptomem pádu velmoci stejně jako jeho účetní zastírání „na sovětský způsob“.

Lukáš Kovanda

Lukáš Kovanda, Ph.D., je český ekonom a autor ekonomické literatury. Působí jako hlavní ekonom Trinity Bank. Analyzuje a komentuje makroekonomická témata, investice i nové fenomény typu sdílené ekonomiky, kryptoměn či fintechu. Přednáší na Národohospodářské fakultě Vysoké školy ekonomické v Praze.
Je členem vědeckého grémia České bankovní asociace.

Více o mně

Odebírejte ekonomické komentáře