#Lukáš Kovanda, Ph. D.

Důchodci si v příštím roce pohorší

10. července 2024

Důchody mají stoupnout méně, než by odpovídalo inflaci

Penzisté se v příštím roce dočkají navýšení důchodu, které však podle všeho zaostane za celoroční průměrnou inflací. Ministerstvo práce a sociálních věcí dnes uvedlo, že průměrný důchod stoupne v roce 2025 na 21 094 korun, a to z letošní hodnoty 20 701 korun (viz graf MPSV níže). Obě čísla představují celoroční průměry. Jedná se tedy o navýšení o zhruba 1,9 procenta. Takový nárůst však podle všeho zaostane jak za letošní celoroční průměrnou inflací, tak za tou roku příštího.

Podle dubnové prognózy ministerstva financí má letošní inflace činit 2,7 procenta, zatímco v příštím roce má jít o 2,4 procenta. Podle aktuální prognózy Česká národní banky má inflace letos dosahovat 2,3 procenta a v roce 2025 klesnout na rovná dvě procenta. Z prognóz obou institucí plyne, že dnes oznámené navýšení důchodů zaostane za inflací jak roku letošního, tak příštího.

Ani v jednom z případů ovšem nejde o propastný rozdíl. K zásadnějšímu zhoršení životní úrovně důchodců by tedy dojít nemělo.

Lukáš Kovanda

Lukáš Kovanda, Ph.D., je český ekonom a autor ekonomické literatury. Působí jako hlavní ekonom Trinity Bank. Analyzuje a komentuje makroekonomická témata, investice i nové fenomény typu sdílené ekonomiky, kryptoměn či fintechu. Přednáší na Národohospodářské fakultě Vysoké školy ekonomické v Praze.
Je členem vědeckého grémia České bankovní asociace.

Více o mně

Odebírejte ekonomické komentáře