#Lukáš Kovanda, Ph. D.

Donald Trump trhy neděsí

5. října 2016

Republikánský kandidát na amerického prezidenta Donald Trump má za sebou katastrofální týden. V první televizní debatě spíše zklamal, do médií unikly dokumenty potvrzující jeho obří podnikatelské ztráty, vyšlo najevo, že si zahrál v pornografickém filmu a mnozí členové „jeho“ republikánské strany neskrývají, že jim s ním dochází trpělivost.
Znalci říkají, že tak špatný týden pro některého z kandidátů nepamatují v žádné z předchozích kampaní. Americké akciové trhy přesto nehnuly ani brvou.
Mnozí ekonomové varují, že pokud se Trump dostane do Bílého domu a uskuteční své sliby, americkou ekonomiku čeká útlum. Obchodní války s Čínou a Mexikem by americký růst mohly zpomalovat dlouhých deset let.
Trhy to však vidí jinak. Trumpovy šance na zvolení trendově rostou od začátku roku. Ze sedmi procent se dostaly více než na třicet. Ruku v ruce s tím od začátku roku stoupá také širší index amerických akcií S&P 500. Z úrovně pod 1850 body dosáhl téměř 2200 bodů.
Trhy tak buď stále podceňují pravděpodobnost Trumpova vítězství, podobně jako podcenily brexit, nebo věří, že i kdyby Trump srazil ekonomiku na kolena, šéfka americké centrální banky Janet Yellenová ji tam nenechá. Lépe řečeno, novými penězi nafoukne alespoň korporátní zisky.

Vyšlo v Hospodářských novinách.

Lukáš Kovanda

Lukáš Kovanda, Ph.D., je český ekonom a autor ekonomické literatury. Působí jako hlavní ekonom Trinity Bank. Analyzuje a komentuje makroekonomická témata, investice i nové fenomény typu sdílené ekonomiky, kryptoměn či fintechu. Přednáší na Národohospodářské fakultě Vysoké školy ekonomické v Praze.
Je členem vědeckého grémia České bankovní asociace.

Více o mně

Odebírejte ekonomické komentáře