V srpnu měla proběhnout dosud utajovaná jednání o příměří mezi Kyjevem a Moskvou
Vpád Ukrajinců do Kurské oblasti je zhatil, píše Washington Post Vpád ukrajinských vojsk do Kurské oblasti zmařil chystaná přelomová jednání... více
Dává smysl, zvýšila by motivaci USA vojensky na Ukrajině setrvat, nejde o neokolonialismus
Dohoda mezi Kyjevem a Washingtonem o podílu USA na ukrajinském nerostném bohatství stále vzniká. Tedy není u ledu. A zdá se, že je poměrně značná šance, že ji obě stranou dotáhnou. Byla by racionálním krokem, neboť Spojené státy by získaly silný ekonomický motiv, aby Ukrajinu bezpečnostně neopouštěly.
O neokolonialismu nemůže být příliš řeč. USA nechtějí nerostné bohatství přímo ovládnout – a zemi drancovat jako někdejší kolonialisté. Docela naopak. Nerostné bohatství Ukrajiny by přispívalo k její poválečné obnově. Jak?
Výnos z těžby ukrajinského nerostného bohatství (uranu, titanu, lithia, prvků vzácných zemin jako cer či beryllium, ale také ropy nebo zemního plynu atd.), resp. z prodeje licencí k této těžbě, by se stal součástí fondu zaměřeného na dlouhodobou obnovu a rozvoj Ukrajiny. Ve fondu by měla správní a ekonomická práva americká strana. Což by zvýšilo transparentnost a kvalitu řízení fondu tak, že by odpovídal západnímu standardu, takže by o participaci na jeho projektech měli větší zájem mezinárodní soukromí investoři. A banky a další financiéři by související úvěry poskytovali za celkově výhodnějších podmínek. Výhodnějších i z hlediska poválečné obnovy Ukrajiny.
Skrze fond by samozřejmě Spojené státy a jejich firmy a podniky upevnily své pozice při obnově Ukrajiny – a navýšily příslušné zisky. Což je ale přesně to, co je třeba, aby Spojené státy získaly silnou motivaci Ukrajinu vojensky neopouštět.
Vpád Ukrajinců do Kurské oblasti je zhatil, píše Washington Post Vpád ukrajinských vojsk do Kurské oblasti zmařil chystaná přelomová jednání... více
Chamtivost a strach. Tyto dvě emoce od nepaměti hýbou každou ekonomikou. Není to nic zavrženíhodného, je to motor lidského pokroku... více
Lukáš Kovanda, Ph.D., je český ekonom a autor ekonomické literatury. Působí jako hlavní ekonom Trinity Bank. Analyzuje a komentuje makroekonomická témata, investice i nové fenomény typu sdílené ekonomiky, kryptoměn či fintechu. Přednáší na Národohospodářské fakultě Vysoké školy ekonomické v Praze.
Je členem vědeckého grémia České bankovní asociace.