#Lukáš Kovanda, Ph. D.

Divadla přijdou kvůli zákazu hromadných akcí až o 160 milionů měsíčně, kina pak až o 194 milionů

10. března 2020
Na kolik vyjde zrušení hromadných akcí vybrané kulturní provozy:

Divadla

V roce 2018 zavítalo do českých divadel – státních i těch ostatních – dle ČSÚ zhruba 6,47 milionu návštěvníků. Vstupenka do divadla přitom dle ČSÚ stála v průměru takřka 281 korun. Při zahrnutí inflačního vývoje a vývoje spotřebitelského sentimentu lze dovodit, že loni se tržby divadel ze vstupenek pohybovaly kolem úrovně 1,91 miliardy korun. Měsíční úplný výpadek v provozu tedy divadla na tržbách za vstupenky připraví průměrně o necelých 160 milionů korun měsíčně, resp. o zhruba 36,7 milionu korun týdně.

Kina

V roce 2018 zavítalo do českých kin dle ČSÚ zhruba 16,34 milionu návštěvníků. Vstupenka do kina přitom loni dle serveru Kinomaniak stála v průměru takřka 143 korun. Při zahrnutí inflačního vývoje a vývoje spotřebitelského sentimentu lze dovodit, že loni se tržby kin ze vstupenek pohybovaly kolem úrovně 2,34 miliardy korun. Měsíční úplný výpadek v provozu tedy kina na tržbách za vstupenky připraví průměrně o necelých 194 milionů korun měsíčně, resp. o zhruba 44,8 milionu korun týdně.

Lukáš Kovanda

Lukáš Kovanda, Ph.D., je český ekonom a autor ekonomické literatury. Působí jako hlavní ekonom Trinity Bank. Analyzuje a komentuje makroekonomická témata, investice i nové fenomény typu sdílené ekonomiky, kryptoměn či fintechu. Přednáší na Národohospodářské fakultě Vysoké školy ekonomické v Praze.
Je členem vědeckého grémia České bankovní asociace.

Více o mně

Odebírejte ekonomické komentáře