#Lukáš Kovanda, Ph. D.

Covid otřásl cestovkami, skončilo jich 400. Zdraží ale až příští rok, říká expert

12. května 2022

Zbydou letos Čechům peníze na dovolenou? O kolik zájezdy zdražují? A kam se bude jezdit? Na tyto a další otázky odpovídal marketingový ředitel CK Alexandria Petr Šatný ekonomovi Lukáši Kovandovi v pořadu Naše Česko.

https://tn.nova.cz/zpravodajstvi/clanek/462185-nejen-za-jidlo-si-na-dovolene-priplatite-o-kolik-destinace-zdrazuji-kvuli-inflaci?campaignsrc=tn_clipboard

Válka, inflace, ekonomická krize, to vše dopadá na Čechy. Cestovní kanceláře však podle čtvrteční zprávy očekávají rekordní sezonu z hlediska prodeje zájezdů. Zájem o ně má dokonce předčit čísla před začátkem pandemie koronaviru.

Chorvatsko, Itálie, Řecko, Egypt nebo třeba Turecko. Právě do těchto destinací letos míří řada Čechů na letní dovolenou. Jenže kvůli inflaci se musí připravit na vyšší ceny, a to například u jídla nebo při půjčení auta. Cestování se věnuje také pořad Experti na cestách, ve kterém se dozvíte, do jakých destinací se vydat a co potřebujete pro bezproblémové cestování.

Podle marketingového ředitele CK Alexandria Petra Šatného za enormní zájem může především odložená spotřeba. „Byly tu dva koronavirové roky, kdy si většina Čechů odpustila zahraniční dovolenou, či dovolenou úplně. Ta odložená spotřeba se nyní promítá do poptávky. Je vidět, že si Češi nechtějí nechat dovolenou vzít a chtějí vyrazit k moři,“ míní Šatný.

Podle něj se enormní zájem týká ale jen velkých cestovních kanceláří, které v dnešní době v Česku tvoří tři čtvrtiny trhu. „Já mám informace, že celý trh naopak v růstu oproti roku 2019 nebude a dostane se na přibližně 80 % oproti době před pandemií,“ vysvětluje Šatný s tím, že Češi nyní více využívají velkých cestovních kanceláří, těch menších skončilo kvůli covidu zhruba 400.

​“Zatím odoláváme nátlaku a prodáváme za předinflační ceny. Dá se očekávat, že v příštím roce zdražíme. Ten inflační tlak je obrovský. Myslím, že teď je ještě brzy to predikovat. Řešíme nyní hlavně nadcházející sezonu. Co bude příští rok, těžko odhadovat, nicméně to, že ke zdražení dojde, je velmi pravděpodobné,“ odhaduje marketingový ředitel CK Alexandria.

„Z řady jiných koutů ekonomiky chodí zprávy o tom, že příští rok budou ceny o desítky, možná stovky procent vyšší,“ nastínil ekonom Kovanda. „Budeme pracovat na tom, aby to v cestovním ruchu nebylo. Ale budeme bojovat za to, aby to tak nebylo,“ doplňuje Šatný.

Rozhovor je k shlédnutí na tn.nova.cz.

Lukáš Kovanda

Lukáš Kovanda, Ph.D., je český ekonom a autor ekonomické literatury. Působí jako hlavní ekonom Trinity Bank. Analyzuje a komentuje makroekonomická témata, investice i nové fenomény typu sdílené ekonomiky, kryptoměn či fintechu. Přednáší na Národohospodářské fakultě Vysoké školy ekonomické v Praze.
Je členem vědeckého grémia České bankovní asociace.

Více o mně

Odebírejte ekonomické komentáře