#Lukáš Kovanda, Ph. D.

Chudší evropské méně, včetně ČR, mají mnohem méně obětí koronaviru než země bohatší

28. dubna 2020
Díky disciplinovanosti obyvatel a lepší reakci vlád.

V Evropě v době šíření koronavirové nákazy vyrostla nová železná opona. Naštěstí jen pomyslná. Vůbec přitom nesouvisí s uzavíráním hranic, nýbrž s počtem zemřelých na onemocnění covid-19. V zemích na západní straně pomyslné nové železné opony jsou počty obětí koronaviru v přepočtu na milion obyvatel dramaticky vyšší než v zemích její východní strany (viz graf). V zemích bývalého socialistického bloku se jedná o jednotky až nižší desítky zemřelých v přepočtu na milion obyvatel, zatímco v zemích na západní straně někdejší skutečné železné opony se jedná o vyšší desítky až stovky zemřelých na milion obyvatel.

Srbsko-americký ekonom Branko Milanović, který přednáší i na London School of Economics, vysvětluje vznik „nové železné opony“ vyšší disciplinovaností obyvatelstva bývalého socialistického bloku a také lepší či razantnější odpovědí vlád zemí její východní strany na šířící se nákazu. Jedním z odkazů koronakrize tedy může být dost dobře poznání, že správa někdejších socialistických zemí vůbec není tak zlá, jak se často traduje. Na pandemii byly, zdá se zatím, mnohem lépe připraveny než bohatší země ze západní strany někdejší železné opony.

Zdroj: Branko Milanović

 

Lukáš Kovanda

Lukáš Kovanda, Ph.D., je český ekonom a autor ekonomické literatury. Působí jako hlavní ekonom Trinity Bank. Analyzuje a komentuje makroekonomická témata, investice i nové fenomény typu sdílené ekonomiky, kryptoměn či fintechu. Přednáší na Národohospodářské fakultě Vysoké školy ekonomické v Praze.
Je členem vědeckého grémia České bankovní asociace.

Více o mně

Odebírejte ekonomické komentáře