#Lukáš Kovanda, Ph. D.

ČEZ navrhl nejvyšší dividendu za více než deset let, trh ale přesto neoslnil

20. května 2021
K celkovému hodnocení jeho dividendové velkorysosti je však třeba posoudit dividendu za letošek.

Vedení společnosti ČEZ dnes oznámilo svůj letošní návrh dividendy. Činí 52 korun na akcii. Pokud by návrh valná hromada firmy schválila, půjde o nejvyšší dividendu od roku 2010, kdy ČEZ vyplácel dividendu za rok 2009 ve výši 53 korun na akcii.

Stát, zhruba sedmdesátiprocentní vlastník společnosti, by si při výplatě dividendy ve výši 52 korun na akcii přišel na zhruba 19,5 miliardy korun. Trh letos vesměs čekal vyšší dividendu, než jaká by odpovídala průměru posledních deseti let. Spekulovalo se o dividendě v pásmu od 50 do 60 korun na akcií, takže dnes navržená dividenda se nachází ve spodní části tohoto pásma.

K celkovému hodnocení dividendové velkorysosti ČEZ je třeba znát také dividendové plány společnosti pro příští rok. Pokud by dividenda i příští rok zůstala opět v pásmu od 50 do 60 korun, lze letošní údaj vnímat z hlediska akcionářů společnosti jako příznivý.

Lukáš Kovanda

Lukáš Kovanda, Ph.D., je český ekonom a autor ekonomické literatury. Působí jako hlavní ekonom Trinity Bank. Analyzuje a komentuje makroekonomická témata, investice i nové fenomény typu sdílené ekonomiky, kryptoměn či fintechu. Přednáší na Národohospodářské fakultě Vysoké školy ekonomické v Praze.
Je členem vědeckého grémia České bankovní asociace.

Více o mně

Odebírejte ekonomické komentáře