#Lukáš Kovanda, Ph. D.

Český průmysl se po takřka roce a půl vrací k růstu

8. prosince 2020
Pomáhá mu rapidně sílící zahraniční poptávka, zejména po autech.
Průmyslová výroba v ČR v říjnu meziročně rostla, a to poprvé za celé období od května 2019. Po takřka půldruhém roce tedy vykázala opět vzestup, když meziročně přidala 1,3 procenta.

Průmysl těžil z poměrně silné zahraniční poptávky, v čele se zahraniční poptávkou po tuzemských automobilech. Zahraniční poptávka zůstala silná, takže na rozdíl od první vlny koronavirové pandemie pomohla tuzemský průmysl v říjnu uchránit před ochromením, které opět postihlo podstatnou část sektoru služeb.  

Silná poptávka ze zahraničí se v říjnu odrazila i v citelném růstu zahraničních zakázek tuzemskému průmyslu, který byl s hodnotou 8,4 procenta nejvýraznější od října 2018, tedy za uplynulé dva roky. Nové zakázky z tuzemska se ovšem po zářijovém vzepětí k meziročnímu růstu, byť mírnému, opět dostaly do pásma poklesu. Stejně jako v měsících březnu až srpnu. I to svědčí i tom, jak mocnou podpůrnou silou je při druhé vlně pandemie tuzemskému průmyslu – a vlastně celé tuzemské ekonomice – právě zahraniční poptávka.   

I díky silné zahraniční poptávce letos tuzemský průmysl vykáže propad v rozsahu devíti procent, přičemž v příštím roce přidá osm procent. 

Lukáš Kovanda

Lukáš Kovanda, Ph.D., je český ekonom a autor ekonomické literatury. Působí jako hlavní ekonom Trinity Bank. Analyzuje a komentuje makroekonomická témata, investice i nové fenomény typu sdílené ekonomiky, kryptoměn či fintechu. Přednáší na Národohospodářské fakultě Vysoké školy ekonomické v Praze.
Je členem vědeckého grémia České bankovní asociace.

Více o mně

Odebírejte ekonomické komentáře