#Lukáš Kovanda, Ph. D.

Česko je na vypnutí ruského ropovodu připravené. Tohle je nejhorší scénář

10. března 2022

Česko má dost rezerv ropy a pohonných hmot, pokud by došlo k vypnutí ruského ropovodu. V pořadu Naše Česko to řekl Pavel Švagr, předseda Správy státních hmotných rezerv. Představil i nejhorší scénář, co se může v tomto případě stát.

Ceny pohonných hmot jsou na rekordních maximech. Rusko hrozí Německu odpojením od dodávek plynu plynovodem Nord Stream 1. USA a Británie už zavedly embargo na ruskou ropu, plyn i uhlí.

Hrozí přerušení dodávek plynu a ropy do Evropy, a tím i do České republiky. A tak narůstá i nervozita Čechů ohledně toho, jak se bude situace vyvíjet v následujících měsících.

„Stát musí mít zásoby ropy a ropných produktů (především diesel a benzin) minimálně na 90 dnů spotřeby. Do loňského roku jsme měli 84 dnů, ale díky poklesu ekonomiky jsme se dostali na 94 dnů,“ uklidňuje předseda Správy státních hmotných rezerv Pavel Švagr.

​Do Česka v tuto chvíli proudí ropa ze dvou ropovodů, ruského ropovodu Družba a arabského IKL. Už v roce 2019 se stalo, že kvůli kontaminaci se musel jeden z ropovodů vypnout, přesto to Česko nepocítilo, protože v tu chvíli uvolnilo Sdružení státních hmotných rezerv svou ropu podle Švagra.

„V tuto chvíli ropa teče a vykrývání objednávek jde podle plánu. Vše funguje tak, jak má a zásobování českého trhu je plynulé. Kdyby se kohoutek z Ruska zavřel, tak se v první řadě budou doplňovat zásoby ze zásob české rafinerie. V druhé fázi se otevřou kohoutky ze Správy státních hmotných rezerv, tzn. 90 dnů,“ vysvětluje Švagr. O ropu podle něj tedy v Česku nebude taková nouze.

Podle něj ale k takto drastickým opatřením nedojde. Vláda pak má navíc možnost určovat pohonné hmoty na příděl. „Ale Evropa je protkaná dalšími ropovody, takže hovořit o tom, že by tady byl úplný kolaps dodávek ropy, to by byl scénář z hollywoodského filmu,“ myslí si šéf státních rezerv.

Tak pozitivně by to už ale nemuselo vypadat, co se týče plynu. Ten totiž ve státních hmotných rezervách není zahrnutý.

Rozhovor je k shlédnutí zde.

Lukáš Kovanda

Lukáš Kovanda, Ph.D., je český ekonom a autor ekonomické literatury. Působí jako hlavní ekonom Trinity Bank. Analyzuje a komentuje makroekonomická témata, investice i nové fenomény typu sdílené ekonomiky, kryptoměn či fintechu. Přednáší na Národohospodářské fakultě Vysoké školy ekonomické v Praze.
Je členem vědeckého grémia České bankovní asociace.

Více o mně

Odebírejte ekonomické komentáře