Česká národní banka začala mimořádně intervenovat za silnější korunu
Koruna začala před malou chvílí citelně posilovat poté, co Česká národní banka de facto intervenovala proti svému nadcházejícímu guvernérovi. Prodejem... více
Bankovní rada České národní banky na svém dnešním zasedání v souladu s očekáváním ponechala základní úrokovou sazbu na stávající úrovni sedmi procent. Zároveň však formálně ukončila svoji intervenci za silnější korunu. Koruna v reakci znatelně oslabila, vzápětí část svých ztrát jak vůči euru, tak dolaru zase umazala. Trhy totiž seznaly, že ČNB jedná tak, aby se „koza nažrala a vlk vlastně zůstal celý“.
Přes formální ukončení svého závazku intervenovat totiž ČNB i nadále deklaruje připravenost zasáhnout proti výrazným výkyvům v kursu koruny, které by mohly ohrožovat cenovou nebo finanční stabilitu.
V rámci intervence vydala celkem více než 600 miliard korun, a to v období od loňského května do října. Devizové rezervy ČNB však i nyní zůstávají po přepočtu k HDP jedny z největších na světě.
ČNB však zjevně míní, že inflační tlaky v tuzemské ekonomice již polevily natolik, že si může dovolit – byť opatrně, neboť zatím spíše opravdu jen formálně – svoji intervenci, jež měla od loňského listopadu podobu čistě slovní intervence, ukončit.
Nicméně tento krok ČNB signalizuje, že centrální banka postupně opouští a opustí režim mimořádně vysokého nasazení v boji s inflací. Bude proti ní bojovat i nadále, ale už konvenčněji a nakonec, na přelomu tohoto a příštího roku, přistoupí ke snižování základní úrokové sazby. Toto snižování dnešní krok – formální ukončení intervence – předznamenává. Nelze vyloučit, že ještě před koncem letoška sníží ČNB svoji základní sazbu nejspíše na úroveň 6,5 procenta.
Koruna začala před malou chvílí citelně posilovat poté, co Česká národní banka de facto intervenovala proti svému nadcházejícímu guvernérovi. Prodejem... více
Bankovní rada České národní banky na svém dnešním měnověpolitickém zasedání zvýšila základní úrokovou sazbu dle očekávání o 0,75 procentního bodu... více
Česká národní banka dnes vyrazila dech úplně všem. Zejména pak analytikům a ministerstvu financí. Svoji základní úrokovou sazbu totiž s... více
Lukáš Kovanda, Ph.D., je český ekonom a autor ekonomické literatury. Působí jako hlavní ekonom Trinity Bank. Analyzuje a komentuje makroekonomická témata, investice i nové fenomény typu sdílené ekonomiky, kryptoměn či fintechu. Přednáší na Národohospodářské fakultě Vysoké školy ekonomické v Praze.
Je členem vědeckého grémia České bankovní asociace.