#Lukáš Kovanda, Ph. D.

Česká měna se dnes trvaleji dostává pod úroveň 25,00 za euro

28. prosince 2021
Investoři sází na to, že se nůžky mezi úroky na koruně a na euru rozevřou nejvíce prakticky za celou dobu existence eurozóny.

Česká koruna dnes poprvé od února 2020, tedy od doby ještě před propuknutím pandemie, posílila na delší dobu pod psychologickou hranici 25 korun za euro. Také zpevnila na svoji vůbec nejsilnější úroveň právě od února 2020, a sice až na 24,954 koruny za euro, jak vyplývá z údajů agentury Bloomberg.

Koruně svědčí činy, ale zejména slova České národní banky, která nyní slibuje i pro první čtvrtletí roku 2022 citelné zvyšování své základní úrokové sazby. Dosavadní razantní zpřísňování měnové politiky ČNB vede k tomu, že měnové podmínky v ČR se utahují nejrychlejším tempem v ekonomicky rozvinutém světě. To zatraktivňuje korunu v očích mezinárodních investorů, kteří tak stále vnímavěji reagují na prováděné i signalizované navyšování základní úrokové sazby ČNB.

ČNB razantním zvyšováním základní úrokové sazby usiluje zmírnit na horizontu své měnové politiky, tedy v období prvního pololetí roku 2023, inflační očekávání lidí i firem v ČR.

Trh v tuto chvílí předpokládá, že během prvního čtvrtletí 2022 vzroste základní sazba ČNB ze stávající úrovně 3,75 procenta na 4,5 procenta. Nelze ale vyloučit růst až na 4,75 procenta. Její růst na 4,75 procenta by znamenal, že rozdíl mezi základní sazbou ČNB a základní sazbou Evropské centrální banky odpovídá 4,75 procentního bodu, a je tak nejvyšší od dubna 1999, tedy prakticky za celou dobu existence eura.

Potenciálně nejatraktivnější úročení koruny v porovnání s eurem za poslední bezmála čtvrtstoletí je pochopitelně značným lákadlem pro mezinárodní investory, kteří do koruny přeskupují stále větší část kapitálu, což právě zejména způsobuje její zpevňování.

Koruna tak zpevňuje výrazněji než srovnatelné regionální měny, tedy polský zlotý a maďarský forint. Koruna letos vůči euru zhodnotila o 4,9 procenta, zatímco zlotý vůči společné evropské měně oslabil o 0,9 procenta, a forint dokonce o 1,8 procenta.

Dnes vůči euru zpevňují všechny tři uvedené regionální měny. Mezi svátky tradičně na světových devizových trzích panuje slabší obchodní aktivita, což může jejich zpevňování nahrávat. Také ovšem objektivně zmírňují obavy z omikronu, relativně nové varianty covidu, takže se daří rizikovějším aktivům, jako jsou akcie na Wall Streetu nebo právě středoevropské měny.

Koruna prolomila hranici 25 korun za euro poprvé od února 2020 také letos na Štědrý den a rovněž včera, vždy ale pouze na krátkou dobu, ne tak trvale a citelně jako dnes.

Lukáš Kovanda

Lukáš Kovanda, Ph.D., je český ekonom a autor ekonomické literatury. Působí jako hlavní ekonom Trinity Bank. Analyzuje a komentuje makroekonomická témata, investice i nové fenomény typu sdílené ekonomiky, kryptoměn či fintechu. Přednáší na Národohospodářské fakultě Vysoké školy ekonomické v Praze.
Je členem vědeckého grémia České bankovní asociace.

Více o mně

Odebírejte ekonomické komentáře