#Lukáš Kovanda, Ph. D.

Česká ekonomika už neroste tak rychle. Je to zklamání

18. listopadu 2018

Tempo růstu české ekonomiky zpomaluje. Ve třetím čtvrtletí zbrzdila svůj růst meziročně na 2,3 procenta. Podle odhadů analytiků s růstem ve výši 2,6 procenta. „Čekali jsme lepší čísla, je to zklamání, byť to číslo ještě není finální,” řekl Seznam Zprávám hlavní ekonom CZECH FUND Lukáš Kovanda.

Podle něj se na kondici české ekonomiky podepsaly především nižší investice a doplatila také na silnou provázanost s německou ekonomikou. „Zavádění emisních limitů ze strany Evropské komise poškozuje automobilový průmysl, protože automobilky v Německu mají problém se s těmi novými emisními testy a limity vypořádat, a to pochopitelně také dopadá na naši ekonomiku. A nad tím vším se vznáší jako temný oblak hrozba ekonomické války,” dodal ekonom Kovanda.

Podle něj by vláda měla co nejdříve přijít s lepším investičním plánem a také prosadit zásadní reformy, za zbytečné také považuje oslabení koruny ze strany České národní banky nebo rozšiřovaní armády státních úředníků.

Co dalšího v rozhovoru zaznělo? Podívejte se na video.

Vyšlo na SeznamTV. Napsala Martina Spěváčková.

Lukáš Kovanda

Lukáš Kovanda, Ph.D., je český ekonom a autor ekonomické literatury. Působí jako hlavní ekonom Trinity Bank. Analyzuje a komentuje makroekonomická témata, investice i nové fenomény typu sdílené ekonomiky, kryptoměn či fintechu. Přednáší na Národohospodářské fakultě Vysoké školy ekonomické v Praze.
Je členem vědeckého grémia České bankovní asociace.

Více o mně

Odebírejte ekonomické komentáře