#Lukáš Kovanda, Ph. D.

Češi se musí připravit na další „máselnou krizi“

21. června 2018

V druhé polovině letošního roku nás velmi pravděpodobně čeká další „máselná krize“. Jen mezi dubnem a květnem letošního roku zdražilo máslo v ČR o 7,5 procenta. Meziročně pak v květnu zdražovalo bezmála o dvacet procent.

Máslo přitom znatelně zdražuje napříč Evropou. Růst jeho ceny opětovně započal letos v únoru a už během srpna patrně přesáhne loňská absolutní maxima. Loňské ceny přitom vedly k takzvané „máselné krizi“. Mnohé české domácnosti se v obavě z dalšího zdražování důležité a těžko nahraditelné potraviny a složky řady pokrmů zejména ve druhé polovině roku máslem horečně předzásobovali. Dokonce docházelo k šarvátkám v nákupních centrech, když zrovna na máslo zahájili slevovou akci. Podobná situace se bude zřejmě opakovat letos od druhé poloviny léta.

Momentálně jsou ceny másla v EU meziročně výše o osmnáct procent. Důvodem je pokračující silná poptávka po mléčných produktech a nižší než očekávaná jarní produkce mléka v EU. I když je obsah tuku v mléce u většiny evropských producentů vyšší, není tento příznivý efekt s to cele vykompenzovat právě sníženou produkci mléka jako takového.

Lukáš Kovanda

Lukáš Kovanda, Ph.D., je český ekonom a autor ekonomické literatury. Působí jako hlavní ekonom Trinity Bank. Analyzuje a komentuje makroekonomická témata, investice i nové fenomény typu sdílené ekonomiky, kryptoměn či fintechu. Přednáší na Národohospodářské fakultě Vysoké školy ekonomické v Praze.
Je členem vědeckého grémia České bankovní asociace.

Více o mně

Odebírejte ekonomické komentáře