#Lukáš Kovanda, Ph. D.

Češi podnikají skoro nejvíce turistických zájezdů ze všech národů EU, plyne z dat Eurostatu

14. července 2019

Pokud by se bohatství země měřilo častostí turistických zájezdů jejích obyvatel, Češi by patřili k nejzámožnějším v celé Evropské unii. Podle nejnovějších dat Eurostatu, mezinárodně srovnatelných údajů za rok 2017, vyrazilo na zájezd (na jednu nebo více nocí) takřka 82 procent Čechů starších patnácti let.

Častěji než Češi podnikají delší než jednodenní turistické cesty v celé EU už pouze dva národy: Finové (v roce 2017 jich vyrazilo zhruba 91 procent) a Nizozemci (86 procent). Zhruba stejně jako Češi jsou na tom Švédové, kteří vykazují také přibližně 82procentní podíl.

Počítají se přitom turistické cesty jak vnitrozemské, tak zahraniční, tak kombinované, tedy vnitrozemské a zahraniční zároveň.

Umístění Čechů je o to pozoruhodnější, že jako jediný z národů někdejšího východního bloku obsazují jednu z nejvyšších příček. Další jsou až Slováci na desátém místě (viz tabulka níže). Přitom národy někdejšího východního bloku se začlenily do EU později a stále se řadí k chudším zemím tohoto celku. Teoreticky by tak měly mít méně peněz na zbytné aktivity, jako je právě rekreace.

V Česku si týdenní dovolenou, ať už vnitrozemskou nebo zahraničí, nemůže podle údajů ČSÚ dovolit zhruba pětina domácností. I přes toto omezení však Češi v mezinárodním srovnání v zájezdové turistice vynikají. Svědčí to nejen o jejich v souhrnu lepšící se životní úrovni a o tom, že „staré země EU“ ekonomicky postupně dohánějí, ale i o tom, že cestování prostě milují.

 

Část populace daného národa EU starší 15 let, která v roce 2017 podnikla zájezd alespoň na jednu noc (v procentech):

 1. Finové                         91
 2. Nizozemci                  86
 3. Češi                             82
 4. Švédové                      82
 5. Lucemburčani           81
 6. Rakušané                    77
 7. Francouzi                   74
 8. Irové                            74
 9. Němci                          72
 10. Slováci                         71

…a které národy EU naopak podnikají turistické zájezdy nejméně:

 1. Rumuni                       27
 2. Bulhaři                        35
 3. Řekové                        39
 4. Italové                         41
 5. Portugalci                   42
Lukáš Kovanda

Lukáš Kovanda, Ph.D., je český ekonom a autor ekonomické literatury. Působí jako hlavní ekonom Trinity Bank. Analyzuje a komentuje makroekonomická témata, investice i nové fenomény typu sdílené ekonomiky, kryptoměn či fintechu. Přednáší na Národohospodářské fakultě Vysoké školy ekonomické v Praze.
Je členem vědeckého grémia České bankovní asociace.

Více o mně

Odebírejte ekonomické komentáře