#Lukáš Kovanda, Ph. D.

Ceny pohonných hmot drtí české dopravce. Bude se zdražovat

8. března 2022

Ceny pohonných hmot jsou nejvyšší v historii. Rychleji zdražuje nafta. Čeští dopravci budou pravděpodobně muset zdražit. O tom, jak dolehnou stále se zvyšující ceny na domácí dopravce, promluvil v pořadu Naše Česko Josef Melzer, prezident sdružení dopravců Česmad Bohemia.

Hlavním důvodem, proč se ceny pohonných hmot dostávají na rekordní výši, je válka na Ukrajině. Svět se totiž bojí výpadku dodávek ruské ropy. Čerpací stanice v Česku zdražily benzin nad 43 korun, naftu nad 45 za litr.

„Určitou roli v tom hraje nejistota a strach z války a vývoje, jak bude trh s ropou vypadat. Všichni nás ujišťují, že ropy je dostatek,“ pozastavuje se nad současnou situací se zdražováním prezident sdružení dopravců Česmad Bohemia Josef Melzer.

Podle něj na trhu není něco zcela v pořádku, přesto jsou to jen spekulace. „Byl bych rád, kdyby se nezneužívala současná situace. Toto je fatální dopad, který ohrožuje nejen dopravní firmy, ale i přepravu osob i zboží,“ podotýká Melzer.

Podle něj by aktuálním řešením situace mohlo být snížení spotřební daně vládou, snížení DPH, případně zastropování cen a intervence z vedení státu k tomu, aby se nedělo, že situace bude zneužívána. „Ty ceny mohou ohrozit celý průmysl, a tím i celé fungování nás jako občanů,“ myslí si.

„Zvýšením cen je ohrožený každý dopravce. Tohle nemůže žádná dopravní firma absolvovat, to nelze. Přímá ztráta z každého kilometru je až čtyři koruny ztráta, a to jen vlivem nárůstu pohonných hmot. My nyní hrajeme o přežití a o to, abychom byli schopní dodávat službu,“ obává se Melzer.

„Je potřeba se připravit, že nárůst cen bude dvojciferný. Kdyby se cena benzinu nyní zastavila, tak se bavíme minimálně o 15% zdražení,“ predikuje prezident sdružení dopravců.

Rozhovor je k shlédnutí na tn.nova.cz.

Lukáš Kovanda

Lukáš Kovanda, Ph.D., je český ekonom a autor ekonomické literatury. Působí jako hlavní ekonom Trinity Bank. Analyzuje a komentuje makroekonomická témata, investice i nové fenomény typu sdílené ekonomiky, kryptoměn či fintechu. Přednáší na Národohospodářské fakultě Vysoké školy ekonomické v Praze.
Je členem vědeckého grémia České bankovní asociace.

Více o mně

Odebírejte ekonomické komentáře