#Lukáš Kovanda, Ph. D.

„Čaputová je vším, čím není Orbán.“ Mezinárodní investoři vítají výsledek slovenských prezidentských voleb

31. března 2019

Vítězství Zuzany Čaputové v prezidentském klání na Slovensku je z hlediska mezinárodních trhů dobrou zprávou. Nutno však říci, že by je nijak výrazně neznejistil ani triumf Maroše Šefčoviče. Kandidáti, jejichž vítězství by trhy vnímaly se znepokojením, vypadli už v prvním kole. Šlo například o Štefana Harabina nebo Mariána Kotlebu.

Jak Čaputová, tak Šefčovič z jejich hlediska představují záruku kontinuity a znak, že na Slovensku antisystémové politické síly nebudou rozhodovat o směřování země tak, jako v sousedním Maďarsku nebo Polsku. Do značné míry lze dokonce říci, že Čaputová je vším, čím není Viktor Orbán, maďarský premiér.

Právě Čaputová ještě více než Šefčovic ztělesňuje klíčové hodnoty západní liberální demokracie a v tomto smyslu je její poměrně přesvědčivý úspěch ve druhém kole prezidentských voleb signál, že Slovensko se nadále celkem jednoznačně hlásí k Západu a jeho hodnotám. To z hlediska mezinárodních investorů značí jistotu, takže o to ochotněji budou v zemi realizovat své další investice.

Lukáš Kovanda

Lukáš Kovanda, Ph.D., je český ekonom a autor ekonomické literatury. Působí jako hlavní ekonom Trinity Bank. Analyzuje a komentuje makroekonomická témata, investice i nové fenomény typu sdílené ekonomiky, kryptoměn či fintechu. Přednáší na Národohospodářské fakultě Vysoké školy ekonomické v Praze.
Je členem vědeckého grémia České bankovní asociace.

Více o mně

Odebírejte ekonomické komentáře