#Lukáš Kovanda, Ph. D.

Biden tlačí na Rijád, aby těžil více ropy, Tokio se bojí delta mutace stále více

12. srpna 2021
Ceny pohonných hmot v ČR budou i proto zlevňovat.

Cena benzinu v Česku v uplynulém týdnu stagnovala a nafta mírně zlevnila. Litr nejprodávanějšího benzinu Natural 95 stál u čerpacích stanic ve středu v průměru 33,78 koruny za litr, což je stejně jako před týdnem. Nafta zlevnila o čtyři haléře na 31,62 koruny za litr. 

Pohonné hmoty v příštích sedmi dnech zlevní, v rozsahu kolem patnácti haléřů na litr. Definitivně tak zvrátí trend, který trval od počátku letošního roku. Ceny rostly až do konce července. Po přechodné stagnaci první poloviny srpna ale začnou nabírat klesající trend.  

Hlavním důvodem je pokles cen ropy na světových trzích. Od počátku letošního srpna zlevnila ropa Brent o pět dolarů na barel. Ze 76,30 na 71,30 dolaru za barel. Toto bezmála sedmiprocentní zlevnění se v cenách pohonných hmot v ČR teprve ještě projeví, neboť vývoj cen benzínu a nafty v ČR má zhruba dvou- až třítýdenní zpoždění za vývojem cen ropy.  

Zlevňující efekt klesajících cen ropy jen velmi mírně utlumí vývoj kursu koruny vůči dolaru. Česká měna od počátku srpna vůči té americké sice oslabila, ale nepatrně, v rozsahu desetihaléře.  

Ropa zlevňuje vlivem šíření delta mutace covidu v asijských zemích, jako je Čína či Japonsko. To je stále kritičtější. Zdravotníci mají například za to, že šíření nákazy v japonské metropoli Tokiu, kde před několika dny skončily olympijské hry, se již dostalo z pod jejich kontrolu. Související omezení dopravy v zemích jako je právě Japonsko či Čína, jež patří k největším světovým dovozcům ropy, vytváří citelný tlak na pokles ropných cen.  

Ty tlačí dolů také postupné navyšování limitů těžby, němž minulý měsíc rozhodli klíčoví světoví těžaři z kartelu OPEC a jejich spojenci. Těžaři v čele se Saúdskou Arábií a Ruskem dojednali pravidelné, každoměsíční navyšování těžby, přičemž s navyšováním začínají již nyní v srpnu.  

Americký prezident Joe Biden navíc včera vybídl právě Saúdskou Arábii a její spojence v regionu, aby zajistili navýšení dodávek ropy na světové trhy. Rijád představuje dlouhodobého vojenského spojence Washingtonu.  

Biden sice zatím nejnaléhavěji z amerických prezidentů volá po odklonu od fosilních paliv, i pod vlivem alarmující klimatické zprávy OSN z tohoto týdne, avšak zároveň stále vnímá důležitost dostupných cen energií a paliv pro vnitropolitické „klima“ v USA. Výraznější růst cen energií a paliv v USA tradičně snižuje šance stávajícího prezidenta na znovuzvolení.   

Pohonné hmoty budou v příštích sedmi dnech zlevňovat i v dalších zemích, do nichž často cestují čeští řidiči. Benzín nyní natankují levněji než v Česku ve Slovinsku, v Maďarsku, v Polsku a tradičně v Rumunsku a Bulharsku. V Rakousku je cena benzínu srovnatelná. Na Slovensku, v Chorvatsku, v Německu, v Itálii či Řecku je pak benzín dražší.  

Naftu natankují čeští řidiči levněji opět v Bulharsku a Rumunsku, ale také v Polsku. Srovnatelné ceny se dočkají v Rakousku a na Slovensku. V Maďarsku, ve Slovinsku, v Německu, v Itálii i v Řecku je pak její cena vyšší. Cenu nafty v ČR snižuje letošní snížení spotřební daně z ní.  

Lukáš Kovanda

Lukáš Kovanda, Ph.D., je český ekonom a autor ekonomické literatury. Působí jako hlavní ekonom Trinity Bank. Analyzuje a komentuje makroekonomická témata, investice i nové fenomény typu sdílené ekonomiky, kryptoměn či fintechu. Přednáší na Národohospodářské fakultě Vysoké školy ekonomické v Praze.
Je členem vědeckého grémia České bankovní asociace.

Více o mně

Odebírejte ekonomické komentáře