Benzin i nafta v Česku v uplynulém týdnu opět zdražovaly. Litr nejprodávanějšího benzinu Natural 95 se aktuálně u čerpacích stanic v Česku prodává v průměru za 32,06 koruny, před týdnem byl o osmnáct haléřů levnější. Průměrná cena nafty stoupla o 14 haléřů, na 29,89 koruny za litr. Podle údajů společnosti CCS, která ceny sleduje, je benzin nejdražší od loňského února, tedy od doby ještě před začátkem pandemie, nafta pak od loňského března. Nafta zdražuje mírněji zejména kvůli letošnímu snížení spotřební daně z ní.
Pohonné hmoty budou zdražovat i v příštím týdnu, a to v rozsahu od 10 do 15 haléřů na litr. Důvodem je pokračující růst cen ropy na světových trzích, jehož dopad do cen pohonných hmot v ČR ovšem tlumí vývoj kursu koruny k dolaru – česká měna vůči té americké znatelně zpevňuje.
Cena ropy Brent se včera dostala až nad úroveň 70 dolarů za barel. Prakticky tak „dorovnala“ své maximum za období posledních zhruba dvou let. Výrazně výše byla její cena naposledy v dubnu 2019. Dopad tohoto zdražení do cen pohonných hmot v ČR však bude omezený, jelikož koruna aktuálně vůči dolaru, měně určující pro mezinárodní trh s ropou a ropnými produkty, zpevňuje na nejsilnější úroveň od dubna 2018, až na kurs 20,75.
Před prázdninovou sezónou let očekávat další zdražování pohonných hmot v ČR, až k úrovni 33 korun za litr benzínu a 31 za litr nafty. Důvodem je pokračující zotavování globální ekonomiky při stále citelně tlumené těžbě kartelu OPEC a jeho spojenců v čele s Ruskem. Jisté oteplení vztahů mezi USA a Íránem a předběžná dohoda obou zemí ohledně některých částí jejich jaderné úmluvy v důsledku vrátí na trh jen část íránské ropy, navíc nejspíše až během letošního srpna. Utlumení poptávky po ropě ze strany Indie, která je výrazně zasažena koronavirovou pandemií, ani jisté navýšení íránské nabídky tedy nebude mít na světový s ropou tak silný dopad, aby srazilo světové ceny ropy. Ty by se tak v létě měly pohybovat v pásmu od 70 do 80 dolarů za barel, což ve spojení s vyhlíženým mírným oslabením koruny vůči dolaru povede k výše uvedenému cenovému vývoji u českých čerpacích stanic.
Pohonné hmoty budou v nadcházejících sedmi dnech zdražovat i v dalších evropských zemích. Aktuálně je nyní v květnu levnější než v ČR tradičně v Bulharsku, Rumunsku a v Polsku, ale také ve Slovinsku. Cenově srovnatelný je v Maďarsku a v Rakousku. Na Slovensku, v Chorvatsku či v Německu nebo v Itálii je dražší. Nafta vyjde řidiče levněji v Rumunsku a v Bulharsku. V Polsku stojí stejně. Na Slovensku, v Rakousku, ve Slovinsku, v Chorvatsku, v Německu či Itálii je pak dražší.
Lukáš Kovanda, Ph.D., je český ekonom a autor ekonomické literatury. Působí jako hlavní ekonom Trinity Bank. Analyzuje a komentuje makroekonomická témata, investice i nové fenomény typu sdílené ekonomiky, kryptoměn či fintechu. Přednáší na Národohospodářské fakultě Vysoké školy ekonomické v Praze.
Je členem vědeckého grémia České bankovní asociace.