#Lukáš Kovanda, Ph. D.

Benzín a nafta zrychlují tempo svého zdražování

24. června 2021
A bude hůře, cena ropy totiž včera vylétla nejvýše do října 2018.

Benzin i nafta Česku v uplynulém týdnu zrychlily v tempu svého zdražování. Litr nejprodávanějšího benzinu Natural 95 se aktuálně u čerpacích stanic v Česku prodává v průměru za 32,54 koruny, před týdnem byl o šestnáct haléřů levnější. Průměrná cena nafty činí 30,51 koruny za litr, o devatenáct haléřů více než před týdnem. Podle údajů společnosti CCS, která ceny sleduje, je benzin nejdražší od začátku října 2019, nafta pak od poloviny loňského března. Nafta však zdražuje mírněji zejména kvůli letošnímu snížení spotřební daně z ní.

Pohonné hmoty v ČR v příštím týdnu dále zdraží, v rozsahu kolem třiceti haléřů na litr. Cena ropy na světových trzích totiž nadále roste. Včera se barel ropy Brent prodával až za více než 76 dolarů za barel, tedy za nejvyšší cenu od 31. října 2018. V červnu Brent zdražil o skoro deset procent. Cenu ropy žene vzhůru sílící poptávka po palivech související s post-pandemickým ekonomickým zotavováním.

Při růstu ceny nad 80 dolarů za barel by se benzín v ČR prodával za zhruba 33 korun za litr, vyjdeme-li z předpokladu, že kurs koruny k dolaru zůstane poměrně stabilizovaný. Nafta by se v takovém případě prodávala za zhruba 31 korun za litr. K těmto cenovým úrovním tedy cena pohonných hmot o prázdninách vystoupá.

Koruna vůči dolaru v posledním týdnu oslabila, v důsledku více jestřábí rétoriky americké centrální banky, avšak toto oslabení je podle všeho jen přechodného rázu. Koruně ve zpevňování pomáhá včerejší zvýšení základní úrokové sazby v podání České národní banky.

Centrální banka USA minulý týden signalizovala, že zahájí debatu o započetí utlumování své současné extrémně expanzivní měnové politiky a také dvě zamýšlená zvýšení své základní úrokové sazby v časovém horizontu před koncem roku 2023.

Příští týden, 1. července, bude kartel OPEC a další tradiční těžaři v čele s Ruskem jednat o objemu těžby od letošního srpna dále. Saúdská Arábie naznačuje, že úkolem kartelu je kromě jiného také tlumit nepřípadné inflační tlaky. Na druhou stranu ovšem dodává, že není jasné, zda současný citelný růst cen ropy odráží fundamentální inflační tlaky, nebo spíše jen přehnaně optimistická očekává stran post-pandemického zotavování globální ekonomiky. Trh zatím nevěří, že v důsledku jednání kartelu a jeho spojenců dojde k citelnějšímu navýšení těžby.

Pohonné hmoty budou v nadcházejících sedmi dnech zdražovat i v dalších evropských zemích. Nyní v červnu je benzín levnější než v ČR tradičně v Bulharsku, Rumunsku a v Polsku, ale také ve Slovinsku a v Maďarsku. Cenově srovnatelný je v Rakousku. Na Slovensku, v Chorvatsku či v Německu nebo v Itálii je dražší. Nafta vyjde řidiče levněji v Rumunsku a v Bulharsku. V Polsku, v Rakousku a na Slovensku je její cena srovnatelná. Ve Slovinsku, v Chorvatsku, v Německu či Itálii je pak dražší.

Lukáš Kovanda

Lukáš Kovanda, Ph.D., je český ekonom a autor ekonomické literatury. Působí jako hlavní ekonom Trinity Bank. Analyzuje a komentuje makroekonomická témata, investice i nové fenomény typu sdílené ekonomiky, kryptoměn či fintechu. Přednáší na Národohospodářské fakultě Vysoké školy ekonomické v Praze.
Je členem vědeckého grémia České bankovní asociace.

Více o mně

Odebírejte ekonomické komentáře