#Lukáš Kovanda, Ph. D.

Až takřka třetina plynu, který do Česka v listopadu proudil, je z Ruska

3. prosince 2023
V Česku přitom svoji pouť převážně končil, dál neputoval.

V listopadu Česko dovezlo zhruba 6508 gigawatthodin zemního plynu. To zhruba odpovídá 616,9 milionu metrů krychlových suroviny. Vyplývá to z údajů k průtoku plynu předávacími stanicemi, jak je vykazuje společnost NET4GAS, výhradní přepravce plynu na území ČR.

Přitom předávací stanicí Lanžhot proteklo ze Slovenska do Česka přibližně 2082 gigawatthodin plynu, tedy nějakých 32 procent jeho celkového dovezeného objemu. Dalších 66,2 procenta plynu proudilo v listopadu do Česka prostřednictvím předávacích stanic v Krušných horách. Zbývající zhruba 1,8 procenta plynu putovalo do Česka prostřednictvím předávací stanic Waidhaus v Bavorsku.

V listopadu se tak výrazně proměnila situace ohledně geografie dovozu plynu do České republiky. Vždyť ještě za celé letošní první pololetí mohl ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela konstatovat, že „veškerý plyn do České republiky proudil přes Německo“ (viz zde). V listopadu však tedy už přes Německo – tedy z Norska či z terminálů na zpracování zkapalněného plynu, například v Nizozemsku – proudily do Česka zhruba jen dvě třetiny plynu.

Zároveň – už od začátku října – také neplatí to, že by k „nám nepřitekl ani kubík plynu z Ruska“, jak ministr Síkela mohl konstatovat, když se ohlížel za letošním prvním půlrokem.

Už letos v říjnu totiž 96,4 procenta plynu, který protekl do Česka ze Slovenska předávací stanicí Lanžhot, bylo ruského původu – jak plyne z dat samotného Síkelova ministerstva. Pokud byl totožný podíl – tedy 96,4 procenta – zachován i v listopadu, značí to, že Česko dovezlo zhruba 2007 gigawatthodin plynu z Ruska, což by odpovídalo necelým 31 procentům jeho celkového dovezeného objemu. Pravdou ovšem je, že v listopadu mohl podíl ruského plynu dováženého stanicí v Lanžhotu oproti říjnu klesnout, a to kvůli čerpání ze zásobníků na Ukrajině (více k tomu zde).

Až tedy takřka třetina v listopadu do Česka dovezeného plynu je původem z Ruska. Přitom dovážený plyn z drtivé většiny v Česku svoji pouť evropskou plynovodní sítí také končil. Celkový výstup plynu z České republiky totiž odpovídal jen 8,7 procenta uvedeného celkového dovezeného objemu, tedy oněch zmíněných 6508 gigawatthodin. Nelze tedy tvrdit, že ruský plyn Českem pouze protéká v rámci tranzitní přepravy. V česku totiž v listopadu končil svoji pouť buď veškerý dovozený ruský plyn, nebo alespoň jeho podstatná většina.

Lukáš Kovanda

Lukáš Kovanda, Ph.D., je český ekonom a autor ekonomické literatury. Působí jako hlavní ekonom Trinity Bank. Analyzuje a komentuje makroekonomická témata, investice i nové fenomény typu sdílené ekonomiky, kryptoměn či fintechu. Přednáší na Národohospodářské fakultě Vysoké školy ekonomické v Praze.
Je členem vědeckého grémia České bankovní asociace.

Více o mně

Odebírejte ekonomické komentáře