#Lukáš Kovanda, Ph. D.

Avast zatím investory neuklidnil. Rychlé zavření Jumpshotu nepomohlo a jeho akcie dnes dále výrazně padají, mají svůj nejhorší týden od vstupu firmy na burzu

30. ledna 2020

Akcie antivirové společnosti Avast zažívají nejhorší týden od vstupu firmy na burzu v květnu 2018. Během dnešního obchodování se zatím na londýnském parketu propadají o necelých osm procent. To odpovídá zhruba 24procentnímu poklesu od začátku tohoto týdne.

Investory tak zatím příliš neuklidňuje dnešní krok Avastu, který oznámil, že okamžitě zavírá svoji kontroverzní divizi Jumpshot. Časopis PCMag přinesl v uplynulých dnech zprávu, že Avast předává Jumpshotu, kterou většinově vlastní, data o uživatelích, přičemž tyto uživatele lze prý konkrétně identifikovat. Ač Avast možnost konkrétní identifikace odmítá, divizi, která měla citlivá data prodávat svým klientům, nyní zavírá.

Akcie Avastu nyní na burze v Londýně stojí zhruba 420 pencí. Analytici oslovení Bloombergem přitom v konsensu odhadují, že za dvanáct měsíců bude akcie Avastu stát zhruba 520 pencí. Nepočítají tedy s tím, že by nynější kauza zanechala trvalejší šrám na reputaci a celkovém výkonu a ziskovosti společnosti. Naprostá většina z nich doporučuje akcie nadále nakupovat. Promptní zavření Jumpshotu hodnotí analytici zpravidla jako pozitivní signál, neboť vnímají, že jde o rozhodné, pročež za daných okolností poměrně přesvědčivé řešení náročné situace.

Lukáš Kovanda

Lukáš Kovanda, Ph.D., je český ekonom a autor ekonomické literatury. Působí jako hlavní ekonom Trinity Bank. Analyzuje a komentuje makroekonomická témata, investice i nové fenomény typu sdílené ekonomiky, kryptoměn či fintechu. Přednáší na Národohospodářské fakultě Vysoké školy ekonomické v Praze.
Je členem vědeckého grémia České bankovní asociace.

Více o mně

Odebírejte ekonomické komentáře