#Lukáš Kovanda, Ph. D.

Amazon a Jeff Bezos

17. července 2018

Helena Šulcová se v pořadu „Den podle Heleny Šulcové“ ptala Lukáše Kovandy na podnikání nejbohatšího člověka na světě. Přečtěte si přepis rozhovoru, který zazněl na Českém rozhlase Plus.

Nejbohatším člověkem moderní historie je zakladatel největšího internetového prodejce Amazon Jeff Bezos. S odhadovaný majetkem v hodnotě 150 miliard dolarů, což je v přepočtu 3, 3 bilionů korun má víc, než kdy měl spoluzakladatel Microsoftu Bill Gates. Ten se na žebříčku miliardářů sestavovaným agenturou Bloomberg tentokrát umístil na 2. místě s 95 miliardami dolarů. Naším hostem je hlavní ekonom společnosti Cyrrus Lukáš Kovanda.

Lukáš KOVANDA, ekonom, Cyrrus
Dobrý den.

Helena ŠULCOVÁ, moderátorka 
Co Bezosovi tak nese?

Lukáš KOVANDA, ekonom, Cyrrus
Nejvíce pochopitelně společnost, kterou založil v roce 1994, společnost Amazon, která je největším online obchodem na světě. Začíná jako internetové knihkupectví, ale rozrostla se za ta léta z technologického giganta, který v podstatě určuje tón toho, jak se vyvíjí a kudy se ubírá svět technologických firem, takže to je jeho primární zdroj ze zisku příjmu, ale Bezos také dobře investovat v ranných letech. Například jeden z prvních akcionářů Google, to je vlastně už v roce 1998, kdy rozhodně sázka na akcie Google nebyla tak jistá jako nyní, takže převážně ovšem je to tedy pochopitelně Amazon.

Helena ŠULCOVÁ, moderátorka 
Ale není to taková ta pohádka o tom, že měl ten první dolar a potom najednou vymyslel, vymyslel Amazon. Šlo to zkrátka v ruku v ruce ještě s dalšími jeho investicemi.

Lukáš KOVANDA, ekonom, Cyrrus
Prvotní byl asi ten Amazon, nicméně Bezos už před tím pracoval na Wallstreetu v hedgeovém fondu a také mu na rozjezd právě internetového obchodování v 90. letech půjčili jeho rodiče asi 300 tisíc dolarů, což také se každému nepoštěstí, ale tím nechci jeho nesporný obrovský úspěch nějak schazovat.

Helena ŠULCOVÁ, moderátorka 
Bill Gates, dlouhodobě nejbohatší člověk na světě, během uplynulých 22 let spoustu peněz také rozdal. Je to skoro 3 miliardy dolarů v hotovosti a akcie v hodnotě 700 milionů. Je Bezos taky dobrotinec?

Lukáš KOVANDA, ekonom, Cyrrus
Určitě je aktivní v oblasti charity, nicméně asi né v té míře jako Bill Gates. Ostatně některé zdroje a některé výpočty uvidí, že jestliže by Bill Gates nedal tolik peněz už 90. let vlastně na charitativní účely, zejména prostřednictvím své nadace, tak by dnes byl srovnatelně bohatý právě s Bezosem. Týká se to jak jeho darů v podobě akcií, tak samozřejmě darů přímo finančních, peněžních, takže opravdu by možná byl dnes srovnatelně na tom majetkově někde právě kolem úrovně 150 miliard dolarů jako Bezos.

Helena ŠULCOVÁ, moderátorka 
Pojďme právě k Bezosovi zpátky. Co se nelíbí jeho zaměstnancům v Německu, v Polsku, ve Španělsku. Proč dnes stávkují?

Lukáš KOVANDA, ekonom, Cyrrus
Nelíbí se jim to, že je uklešťována role odborů. Společnost Amazon je známá poměrně striktním postupem vůči odborům v Německu tedy protestují právě zaměstnanci Amazonu právě za to, aby bylo umožněno kolektivní mzdové vyjednávání, protože si o toho slibují vyšší mzdy. Druhý největší odborářský svaz v Německu Verdi se tam aktivně pouští právě do Bezose a do Amazonu s tím, že tedy nejen jsou mzdy nízké, že by měly být vyšší, ale také že podmínky, ve kterých pracují ti zaměstnanci Amazonu jsou nevyhovující. Ať už z fyzického nebo duševního hlediska. Je to práce ve skladech náročná na čas, která není podle těch odborů adekvátně ohodnocena. Podobně se k tomu staví odbory například ve Španělsku, kde touží vrstevník jednotnější odborový postup vůči Amazonu a slibují si o toho také vyšší mzdy v rámci účinnějšího kolektivního vyjednávání. A společnost.

Helena ŠULCOVÁ, moderátorka 
Jak je tady v Česku, protože já když jedu metrem, pořád někde vidím reklamu na tu, že Amazon právě shání nové pracovní síly a tak dále. Tak i tady jsou takhle spokojení zaměstnanci nebo tady si nemají důvod stěžovat.

Lukáš KOVANDA, ekonom, Cyrrus
U nás není tak situace vyhrocená jako v těch zemích typu Španělska nebo Německa, nicméně i tady pochopitelně dochází ke střetům mezi zaměstnanci a Amazonem. Také tady byly zřízeny přes odpor Amazonu odbory v rámci tedy této společnosti a snaží se vyjednávat lepší podmínky pro své zaměstnance, nicméně nyní se nezdá, že ty podmínky jsou nějak dramaticky špatné, protože Amazonu se vlastně daří i za těchto těžkých podmínek na tuzemském trhu práce při nízké míře nezaměstnanosti získávat nové zaměstnance tak, že se co se počtu zaměstnanců v letošním roce ta firma má rozrůst asi ze 4500 na 5000. Tím nechci nějak jednoduše uzavírat, že zaměstnanci jsou tam vesměs spokojeni. To zřejmě nejsou v žádné firmě, ale ta situace není tak dramatická jako třeba ve Španělsku nebo v Německu.

Helena ŠULCOVÁ, moderátorka 
Říká hlavní ekonom společnosti Cyrrus Lukáš Kovanda. Děkuju. Na shledanou.

Lukáš KOVANDA, ekonom, Cyrrus
Hezký den. Děkuji. Na shledanou.

Odvysíláno na Českém rozhlase Plus.
Lukáš Kovanda

Lukáš Kovanda, Ph.D., je český ekonom a autor ekonomické literatury. Působí jako hlavní ekonom Trinity Bank. Analyzuje a komentuje makroekonomická témata, investice i nové fenomény typu sdílené ekonomiky, kryptoměn či fintechu. Přednáší na Národohospodářské fakultě Vysoké školy ekonomické v Praze.
Je členem vědeckého grémia České bankovní asociace.

Více o mně

Odebírejte ekonomické komentáře