#Lukáš Kovanda, Ph. D.

Akcie ČEZ po oznámení pololetních výsledků rostou, trh je však hodnotí smíšeně

11. srpna 2020

Akcie ČEZ zareagovaly na dnešní oznámení pololetních výsledků energetické společnosti růstem. Aktuálně si dnes polepšují o 1,5 procenta. Za uplynulý měsíc jsou však přesto níže, a to zhruba o jedno procento. Takový vývoj dobře vystihuje, jak trh dnešní výsledky hodnotí: ani pozitivně, ani negativně, tedy smíšeně. Celkový verdikt trhu je střídmý a střízlivý, bez toho či onoho výrazného hodnotícího znaménka.

Příznivé jistě je, že koromavirová krize letos nezanechala na hospodaření společnosti tak výrazný šrám, jak se předpokládalo na jaře. To je vývoj symptomatický pro širší tuzemskou ekonomiku, včetně jejího trhu práce: jarní obavy se zatím nepotvrzují. To však neznamená, že se nemohou naplnit na podzim. Vedení ČEZ však zjevně počítá s tím, že i kdyby se tak stalo, celoroční hospodaření firmy utrpí méně, než se během vrcholné koronavirové krize čekalo.

Česká ekonomika ve druhém čtvrtletí vykázala lepší výsledek, resp. tedy mělčí propad, než třeba ekonomika německá či rakouská, což přispívá k utlumení nepříznivého dopadu koronavirové krize právě i na ČEZ.

Slabší dopad koromavirové krize na ČEZ ovšem má své meze. Nižší poptávka, zapříčiněná koronavirovou krizí, se promítla do nižšího objemu produkce a do nižších tržeb z distribuce a těžby. To, že ČEZ zlepší svůj výhled pro letošní rok jak v oblasti hrubého provozního zisku (EBITDA), tak zisku čistého, trh víceméně očekával, takže v kursu akcií už je dnes potvrzený relativně příznivý vývoj do značné míry započítán.

Trh se shoduje, že akcie ČEZ by měly v příštích dvanácti měsících posílit. Tržní odhady se však liší v míře tohoto zhodnocení. Optimistické analýzy hovoří o čtyřicetiprocentním zhodnocení akcií firmy, konsensus se však kloní spíše k 10 až 15procentnímu nárůstu ceny. I takový odhad je však třeba brát s rezervou, zejména s ohledem na stále značnou míru nejistotu v tuzemské i světové ekonomice, kterým stále hrozí závažný průběh druhé vlny koronavirové pandemie.

Lukáš Kovanda

Lukáš Kovanda, Ph.D., je český ekonom a autor ekonomické literatury. Působí jako hlavní ekonom Trinity Bank. Analyzuje a komentuje makroekonomická témata, investice i nové fenomény typu sdílené ekonomiky, kryptoměn či fintechu. Přednáší na Národohospodářské fakultě Vysoké školy ekonomické v Praze.
Je členem vědeckého grémia České bankovní asociace.

Více o mně

Odebírejte ekonomické komentáře