#Lukáš Kovanda, Ph. D.

Akcie Boeingu rychle rostou

19. ledna 2021
Kanada jako čtvrtá země totiž schválila návrat modelu 737 MAX do vzduchu a v EU se tak stane příští týden.

Akcie výrobce letadel Boeing dnes znatelně posilují. Na newyorské burze, kde se před chvílí začalo obchodovat v rámci úterní seance, zhodnocují o až takřka o tři procenta. Důvodem růstu jejich ceny je to, že v Kanadě a v Evropské unii se do vzduchu vrací, resp. vrátí donedávna problémové stroje Boeing 737 MAX. Ty byly uzemněny od března roku 2019 v důsledku dvou tragických nehod, avšak od konce loňského roku se postupně vrací do provozu, zatím létají v Brazílii, Mexiku a v USA.

Evropská agentura pro bezpečnost letectví dnes uvedla, že daný model letounu dostane povolení k obnově komerčního provozu v EU příští týden. V Kanadě tamní ministerstvo dopravy včera zase po dlouhé revizi schválilo provoz letadel Boeing 737 MAX. Povolení kanadského ministerstva znamená, že daný model letadla může být v kanadském vzdušném prostoru využíván jak místními dopravci, tak zahraničními, například pro přelet.

Návrat uvedených letadel do vzduchu znamená, že pro Boeing končí temná kapitola jeho historie. Tak rozsáhlé a dlouhé uzemnění svých letadel společnost ve své více než stoletých dějinách nepamatuje. Návrat letadel do vzduchu znamená, že se postupně zlepšují vyhlídky stran ziskovosti firmy, což právě příznivě hodnotí investoři do jejích akcií, které tak zdražují.

Lukáš Kovanda

Lukáš Kovanda, Ph.D., je český ekonom a autor ekonomické literatury. Působí jako hlavní ekonom Trinity Bank. Analyzuje a komentuje makroekonomická témata, investice i nové fenomény typu sdílené ekonomiky, kryptoměn či fintechu. Přednáší na Národohospodářské fakultě Vysoké školy ekonomické v Praze.
Je členem vědeckého grémia České bankovní asociace.

Více o mně

Odebírejte ekonomické komentáře