#Lukáš Kovanda, Ph. D.

3 + 1 veterán

4. června 2012

KAREL GOTT, Lucie Bílá, Jan Kraus, Viktor Kožený. Co je spojuje? Kromě toho, že všichni hrají tak či onak zásadní roli v tomto vydání PROFITU, i to, že každý z nich je svým způsobem veteránem. První dva veterány českého popu, třetí veteránem tuzemské talkshow a čtvrtý – lze-li to tak říci – veteránem českého trosečnictví; vždyť v nuceném bahamském azylu pobývá už hodně přes 10 let. Ve svém oboru jsou všichni ikonami. Už léta.
A právě tato stálost ikon zřejmě zrcadlí pověstný konzervatismus našinců, zdráhání měnit to zažité a do myslí vpité. Málokterý pěvec v Evropě, ba na světě, se může chlubit delším setrváním na výsluní než Gott; málokterému uprchlíkovi se dlouhá léta dostává takové mediální publicity jako Koženému (PROFIT k ní tímto svým vydáním přispívá exkluzivním interview s „Pirátem z Prahy“).
Dost možná je však tento konzervatismus Čechů jen určitou kompenzací za silně avantgardní, nekonzervativní přístup zase v jiných oblastech. Třeba v oblasti mezilidských vztahů, v rodinném životě. Vždyť málokterý národ v Evropě, ba na světě, se kupříkladu může „pochlubit“ vyšší mírou rozvodovosti. A i třeba potraty byly u nás legalizovány jako v jedné z prvních zemí na světě – i když, pravda, zásadní roli v tom tehdy, v 50. letech, sehrála komunistická ideologie (a prý i nátlak Moskvy). Dost možná lpíme na ikonách, téměř na konstantách, z toho důvodu, abychom si v našem nejistém světě rozvodů, potratů i ateismu (v němž Čechy též překonává málokdo) mohli být alespoň něčím „jisti“.
Kraus, Gott i Bílá jsou tudíž nejvlivnějšími lidmi našeho showbyznysu, jak shledává PROFIT, částečně právě i díky konzervatismu Čechů a jejich potřebě „jistot“. Z toho samého konzervatismu ale pravděpodobně mohou těžit i tuzemští podnikatelé v jiných sférách, ne nutně jen v showbyznysu. Stanou-li se jednou ikonou ve svém oboru podnikání, není rozhodně vyloučeno, že na ně bude národ, tedy zákazníci, zapomínat mnohem delší dobu, než by tomu bylo v řadě jiných zemí.
Aby se však podnikatel mohl stálicí nejdříve vůbec stát, musí mít kromě dlouhodobě spokojených zákazníků i dlouhodobě spokojený rodinný život. K tomu, aby nenarážel v té nejisté tuzemské realitě, plné rozvodů i ateismu, příliš bolestivě, bude od tohoto vydání přispívat i PROFIT. Připravili jsme totiž novou rubriku – „poradnu“ pro ty, jimž osobní vztahy a nesnáze, ať už rodinné či jiné, zkříží profesní dráhu, i pro ty, jimž naopak kariéra či podnikání ničí soukromý život.
Přeji fajn počtení nejen u této nové rubriky!

Vyšlo v Profitu.

Lukáš Kovanda

Lukáš Kovanda, Ph.D., je český ekonom a autor ekonomické literatury. Působí jako hlavní ekonom Trinity Bank. Analyzuje a komentuje makroekonomická témata, investice i nové fenomény typu sdílené ekonomiky, kryptoměn či fintechu. Přednáší na Národohospodářské fakultě Vysoké školy ekonomické v Praze.
Je členem vědeckého grémia České bankovní asociace.

Více o mně

Odebírejte ekonomické komentáře