#Lukáš Kovanda, Ph. D.

2011: Výrobci potravin klamou, ošklivé prostitutky „rejžujou“

29. prosince 2011

Rok se s rokem sešel, jak se říká, a nezbývá než chladit šampaňská a bilancovat, jak se také říká. Drobné bilancování si, podobně jako loni a předloni, neodpustí ani autor blogu.

Zatímco rok 2010 skýtal částečné naděje, že důsledky finanční krize nakonec docela brzy odezní, například díky růstu asijských ekonomik, v roce 2011, hlavně v létě, vzal tento optimismus za své, když se naplno začalo hovořit o hrozbě globálního útlumu ve tvaru písmene „W“ – útlumu s dvojitým dnem. Podzim 2011 byl hodně krušný zejména v eurozóně a političtí eurolídři se nepředvedli v příliš dobrém světle, když svým roztěkaným přístupem nervozitu trhů dále umocnili. Nepříznivé zvěsti přicházejí i z Asie – tento motor globální ekonomiky posledních let se zadrhává a v Číně, kde se připravuje výměna vládnoucí garnitury, možná již definitivně splaskává nemovitostní bublina. Naproti tomu v USA se snad ekonomická situace v posledních měsících trochu stabilizovala a nabízí dokonce snad i některé optimističtější vyhlídky. Každopádně rok 2012 bude nejspíše velice obtížný, jakkoli je třeba si přát, aby tato předpověď úspěšná nebyla.

Stejně jako loni a předloni i letos přinesl autor blogu texty a rozhovory ze tří ekonomicky rozhodujících kontinentů (a stejně jako loni mu i letosvyšla kniha rozhovorů s předními světovými ekonomy) – v roce 2011 tu publikoval celkem 104 textů (přesně stejný počet jako za rok 2010), z čehož 25 rozhovorů (za rok 2010 to bylo 29 rozhovorů). Zatímco za rok 2009 obsadily přední příčky v žebříčku nejčtenějších článků rozhovory, loni to tak jednoznačné nebylo, a letos opět vévodily rozhovory, jak vyplývá z TOP TEN 2011.

Celkem pět článků z TOP TEN 2011 (tedy desítky nejnavštěvovanějších článků, které byly na tomto blogu letos publikovány) jsou rozhovory. Jeden článek pak nabývá podoby shrnujícího textu, který se ale opět týká rozhovorů, neboť nabízí žebříček nejnavštěvovanějších rozhovorů za celou dobu existence tohoto blogu. Jedničkou je za letošek interview s Paulem Craigem Robertsem, někdejším ekonomickým rádcem prezidenta Ronalda Reagana. Úspěšný byl i další rozhovor, v němž zahraniční expert promlouvá – přímo v nadpisu – k Česku, a sice ten s Davidem Marshem, britským expertem na euro. Dobře si dále vedly rozhovory s Karlem Janečkem, šéfem RSJ alghoritmic trading (na základě tohoto interview se na sklonku letošního roku proti němu rozjela mediální kampaň), Robertem Aumannem, americko-izrealským laureátem Nobelovy ceny, či s britským šlechticem „lordem“ Moncktonem. Z textů nerozhovorového typu bodovaly ty o tom, jak výrobci potravin maskují inflaci, jak snově vydělávají ošklivé prostitutky, a jak Francouzi zavinili velkou hospodářskou krizi třicátých let.

TOP TEN 2011:

•1)      Amerika vlastní i Česko, říká Reaganův reformátor (Paul Craig Roberts)

•2)      Jak nás obelhávají výrobci potravin. Jak maskují inflaci

•3)      „Přijde totální zhroucení trhů a vlád,“ zaznívá v nejúspěšnějším rozhovoru

•4)      Po čem Němci (tajně) touží? Po Česku bez eura! (David Marsh)

•5)      Vydělávám bez rizika. Miliardy (Karel Janeček)

•6)      Druhou světovou válku nevyvolal Hitler (Robert Aumann)

•7)      Lukáš Kovanda: Příběh dluhové smršti

•8)      Evropa míří vstříc katastrofě (lord Monckton)

•9)      Ošklivé prostitutky vydělávají více, než se mohlo zdát

•10)  Objev: velkou hospodářskou krizi nejspíš zavinili Francouzi

Děkuji všem za přízeň a přeji vše dobré v roce 2012!

PS: Loni jsem přál všechno nejlepší Ronaldu Coaseovi k jeho stým narozeninám, letos přeju všem ekonomům – aby byly jejich předpovědi úspěšné. Alespoň jako tato.

Lukáš Kovanda

Lukáš Kovanda, Ph.D., je český ekonom a autor ekonomické literatury. Působí jako hlavní ekonom Trinity Bank. Analyzuje a komentuje makroekonomická témata, investice i nové fenomény typu sdílené ekonomiky, kryptoměn či fintechu. Přednáší na Národohospodářské fakultě Vysoké školy ekonomické v Praze.
Je členem vědeckého grémia České bankovní asociace.

Více o mně

Odebírejte ekonomické komentáře