#Lukáš Kovanda, Ph. D.

Změny v nemocenské v roce 2019: Lidé toho budou zneužívat

27. prosince 2018

Na konci října byla poslanci schválena novela zákoníku práce, díky které se změní systém vyplácení nemocenského. Konkrétně by mělo dojít ke zrušení karenční doby. Jde o první tři dny nemocenské, po které nemocný nedostává vůbec nic. Ke změně by mělo dojít od července příštího roku. Co tato změna způsobí? Co si o tom myslí ekonomové? To zjišťovala redaktorka Blesku Romana Rybová.

Podle Lukáše Kovandy, hlavního ekonoma společnosti Czech Fund, znovuzavedení proplácení prvních tří dní povede k nárůstu fiktivní nemocnosti. „Firmám přitom už nyní podle dat úřadů práce chybějí až statisíce lidí. Zrušení karenční doby a předpokládaný nárůst fiktivní nemocnosti na úroveň roku 2007 značí v souhrnu výpadek dalších desetitisíců lidí z celkové pracovní síly,“ uvádí Kovanda na svých webových stránkách.

Na druhou stranu ale vidí pozitivum v tom, že poctiví zaměstnanci přestanou běžné virózy či nachlazení přecházet. Tím by se mohlo zmírnit šíření nemocnosti v kolektivu. To by se mohlo projevit i v lepších hospodářských výsledcích daného zaměstnavatele. „Ovšem tento „nepřímý“ efekt není s to kompenzovat negativní „přímý“ efekt spjatý s růstem nákladů zaměstnavatele vzniklých zrušením karenční doby. Připomeňme, že karenční dobu uplatňuje více než polovina zemí Evropské unie. Náklady zaměstnavatelů na pracovní sílu přitom už nyní patří v Česku k nejvyšším v rámci EU a jejich další růst pochopitelně sníží celkovou konkurenceschopnost tuzemských firem a podniků,“ vysvětluje Kovanda.

Jako „kompenzace“ zaměstnavatelům má podle MPSV sloužit snížení sazby pojistného na nemocenské pojištění, a to o 0,2 procentního bodu. Tedy z dnešních 25 procent na 24,8 procent. To ale podle Kovandy finanční ani personální dopady na firmy nevyváží. Po zrušení karenční doby by mzdové náklady v důsledku zvýšení náhrad za pracovní neschopnost vzrostly o 3 až 4 procenta. „Zrušení karenční doby v souhrnu zvýhodňuje postavení zaměstnanců před podnikateli a OSVČ, protože sebezaměstnané osoby, jichž se karenční doba pochopitelně netýká, a zaměstnavatelé jsou na něm biti, zatímco zaměstnanci si relativně polepší,“ uzavírá Kovanda.

Vyšlo na Blesk.cz.

Lukáš Kovanda

Lukáš Kovanda, Ph.D., je český ekonom a autor ekonomické literatury. Působí jako hlavní ekonom Trinity Bank. Analyzuje a komentuje makroekonomická témata, investice i nové fenomény typu sdílené ekonomiky, kryptoměn či fintechu. Přednáší na Národohospodářské fakultě Vysoké školy ekonomické v Praze.
Je členem vědeckého grémia České bankovní asociace.

Více o mně

Odebírejte ekonomické komentáře