#Lukáš Kovanda, Ph. D.

Lukáš Kovanda v pořadu Máte slovo na ČT

12. prosince 2018

Moderátorka Michaela Jílková společně se svými hosty diskutovala o Vánocích. V pořadu kromě Lukáše Kovandy vystoupili: Jan Balík – biskupský vikář a konzultor vatikánského Dikasteria pro laiky, rodinu a život, Jeroným Klimeš – psycholog, Vlastimil Vondruška – historik, Děpold Czernin – Náš Ježíšek, Spolek pro tradiční Vánoce, Antonín Vaněk – Ateisté ČR, a další.

Jsou Vánoce ještě duchovními svátky klidu a míru? Nebo se zvrhly na konzum a přetvářku? Jsme pod diktátem obchodníků? Přinášejí vám Vánoce radost či stres a splín? Podívejte je na záznam pořadu.

Jsme v polovině adventu a za dva týdny budeme slavit Vánoce, které máme v povědomí jako svátky klidu a míru. Přesto ve společnosti narůstá shon, stres a napětí spojené s jejich přípravou a nebývá výjimkou, že se atmosféra nezklidní ani během vánočního času. Křesťanská oslava narození Ježíše Krista, ke kterému se v euroatlantické kultuře Vánoce vážou, je tak trochu zastíněn honbou za získáním dárků i darů, či zabezpečením surovin pro sváteční hodování. Na druhou stranu tržby narůstají a obchodníci v tomto období získávají největší výdělky.

Podle průzkumů má téměř 80% Čechů rádo vánoční tradice, ale de facto stejný počet si myslí, že jsou spíše obdobím stresu a shonu než poklidným časem. Vytrácí se význam Vánoc a jejich podstata? Staly se z nich jen svátky konzumu, přetvářky a orgie nestřídmosti? Jsme pod diktátem obchodníků? A je pro nás důležité, jestli přijde Ježíšek? Jsme ohleduplnější vůči osamoceným či zranitelnějším lidem? A jsou Vánoce náporem pro mezilidské vztahy?

O tom všem byl pořad Máte slovo.

Odvysíláno v České televizi.

Lukáš Kovanda

Lukáš Kovanda, Ph.D., je český ekonom a autor ekonomické literatury. Působí jako hlavní ekonom Trinity Bank. Analyzuje a komentuje makroekonomická témata, investice i nové fenomény typu sdílené ekonomiky, kryptoměn či fintechu. Přednáší na Národohospodářské fakultě Vysoké školy ekonomické v Praze.
Je členem vědeckého grémia České bankovní asociace.

Více o mně

Odebírejte ekonomické komentáře