#Lukáš Kovanda, Ph. D.

Zeman v Londýně po brexitu? Bylo by to skvělé gesto, řekl ekonom v Rozstřelu

9. ledna 2019

Velká Británie opustí Evropskou unii 29. března. Stále však není jasné, za jakých podmínek brexit proběhne. O dopadech tohoto kroku na Českou republiku v Rozstřelu debatovali ekonom Lukáš Kovanda a Vladimír Bärtl, náměstek ministerstva průmyslu a obchodu ze sekce EU a zahraničního obchodu.

Zatím se brexit v české ekonomice projevil hlavně poklesem vývozu do Británie. „Loni rostl objem českého exportu do všech klíčových odbytišť, kromě Velké Británie,“ uvedl Kovanda.

Pokud však dojde k tzv. tvrdému brexitu a Británie opustí Evropskou unii bez dohody, mohl by být dopad na ČR mnohem negativnější. Není totiž jisté, zda britský parlament dohodu v současné podobě schválí. Hlasování proběhne v úterý 15. prosince. „Nejpragmatičtější by bylo přijmout tu dohodu tak, jak je,“ míní Bärtl.

Podle Kovandy však k tvrdému brexitu zřejmě nedojde. „Dohoda se na poslední chvíli uzavře,“ předpokládá. Obchodní zájmy obou stran jsou totiž podle něj zásadní. „Byznys na obou stranách průlivu La Manche začíná být čím dál tím víc slyšet, že pro něj tvrdý brexit představuje velkou komplikaci,“ potvrdil Bärtl.

Klíčový však bude dopad odchodu z Unie na vzájemný obchod mezi Českem a Velkou Británií. Ministerstvo průmyslu a obchodu už pro podnikatele vytvořilo speciální infolinku, na které se mohou na brexit ptát. „Podnikatelé volají, zajímají se o praktické věci jako dopad na jejich typ podnikání,“ řekl Bärtl.

Ministerstvo navíc zvažuje otevření konzulátu v Manchesteru, náměstek zmínil i možnou návštěvu ministryně průmyslu a obchodu ve Velké Británii.

„To, co momentálně dělá ministerstvo, je dostačující,“ uvedl Kovanda. V konečném důsledku bude podle něj rozhodovat kvalita výrobků a služeb. Zároveň ekonom nepochybuje o tom, že Británie situaci zvládne. „Britové jsou historicky velice úspěšný národ, já bych se o ně nebál,“ řekl.

V současné situaci by však podle něj mohl pomoci prezident Miloš Zeman. „Neuškodilo by, kdyby se pan prezident místo cest do Číny vydal i na západ, například do Británie,“ řekl ekonom. Vzhledem k tomu, jak významný partner je Británie pro Česko, bylo by to podle něj skvělé gesto.

Odvysíláno na idnes. 

Lukáš Kovanda

Lukáš Kovanda, Ph.D., je český ekonom a autor ekonomické literatury. Působí jako hlavní ekonom Trinity Bank. Analyzuje a komentuje makroekonomická témata, investice i nové fenomény typu sdílené ekonomiky, kryptoměn či fintechu. Přednáší na Národohospodářské fakultě Vysoké školy ekonomické v Praze.
Je členem vědeckého grémia České bankovní asociace.

Více o mně

Odebírejte ekonomické komentáře