#Lukáš Kovanda, Ph. D.

Zahraniční obchod ČR v listopadu čtyřnásobně překonal odhad. Daří se vývozu do Nizozemska a Ruska, naopak strádá export do Británie – kvůli brexitu

9. ledna 2019

Zahraniční obchod v listopadu pozitivně překvapil. Dosáhl své druhé nejlepší bilance za celý rok 2018. Naposledy bylo saldo bilance zahraničního obchodu příznivější v lednu 2018, kdy přebytek činil ještě nepatrně více než v listopadu, a sice 20,6 miliardy korun. Listopadový přebytek bilance zahraničního obchodu je zhruba čtyřnásobný oproti prognóze trhu, který v konsensu počítal s přebytkem necelých pěti miliard korun.

Nad očekávání se dařilo vývozcům automobilů a celkové bilanci pomohlo také zlevňování ropy na světových trzích. Ta od začátku října do konce prosince 2018 zlevnila o zhruba 40 procent a podstatná část tohoto zlevnění se odehrála právě i v listopadu. Čeští dovozci tak utratili méně na ropné produkty, zejména pohonné hmoty, což zlepšilo celkovou bilanci zahraničního obchodu.

Z klíčových vývozních destinací ČR v období od ledna do listopadu 2018 vzrostl tuzemský export meziročně nejvýrazněji do Nizozemska, a to o 14,3 procenta. Citelně se zvýšil také český export do Ruska, a to o 11,8 procenta. Vývoz do Německa v daném období stoupl pouze o 1,5 procenta, což je dáno zhoršováním podmínek v německém průmyslu.

Jediným z klíčových odbytišť českého exportu, které v daném období vykazuje pokles jeho objemu, je Británie. Pokles objemu exportu za období od ledna do listopadu představuje 2,2 procenta. Důvodem je nejistota spojená s procesem vystoupení Británie z Evropské unie a stále přetrvávající hrozba takzvaného tvrdého brexitu, tedy brexitu bez dohody mezi Londýnem a Bruselem. Ten by těžce zasáhl právě i české vývozce, například automobilů. Spojené království je druhým největším odbytištěm českého exportu ze všech zemí, s nimiž ČR nemá přímou hranici, a to po Francii.

Lukáš Kovanda

Lukáš Kovanda, Ph.D., je český ekonom a autor ekonomické literatury. Působí jako hlavní ekonom Trinity Bank. Analyzuje a komentuje makroekonomická témata, investice i nové fenomény typu sdílené ekonomiky, kryptoměn či fintechu. Přednáší na Národohospodářské fakultě Vysoké školy ekonomické v Praze.
Je členem vědeckého grémia České bankovní asociace.

Více o mně

Odebírejte ekonomické komentáře